Международната рейтингова агенция Fitch Ratings Ltd. потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на ниво "BBB-" и дългосрочния рейтинг в местна валута на "BBB". Перспективата и на двата показателя е стабилна, съобщиха от пресцентъра на Министерство на финансите.
Стабилната перспектива отразява оценката на агенцията, че рисковете за кредитния рейтинг на страната са добре балансирани към момента. Въпреки това има рискови фактори, които заедно или поотделно биха могли да предизвикат преоценка на рейтинга. Сред тях от агенцията причисляват чувствителността на страната към развитието на еврозоната по отношение на търговията и финансовия сектор. Осезаемото влошаване на перспективите за растеж на икономиката и на фискалното управление на страната също биха довели до негативна преоценка на рейтинга.
Според Fitch брутният вътрешен продукт (БВП) на България ще нарасне с 1% през тази и с 1,7% през следващата година. Прогнозата за растеж за 2015 г. е 2,3%. Съгласно очакванията на агенцията, бюджетният дефицит ще нарасне до 1,7% от БВП за периода 2013-2014 година.
Рейтингът отразява ниското ниво на държавен дълг в размер на 18,5% от БВП, което поставя страната на второ място по най-ниско ниво на този показател сред държавите-членки на ЕС и е много под средното от 35,6% за страните с подобен рейтинг. Според прогнозата на Fitch нивото на държавния дълг ще остане под 20% в периода 2013-2015 г., като не се очакват трудности при рефинансирането му. Нетният външен дълг на страната в размер на 28% от БВП през 2012 г. е по-висок от средното за държавите от категорията “BBB”, но динамиката му се характеризира с низходящ тренд, особено във връзка с изплащането на задължения към банките-майки от страна на местната банкова система.
Очакванията за по-бавен растеж на БВП и сравнително ниското ниво на доходите на глава от населението за категорията "BBB" са сред факторите, ограничаващи кредитния рейтинг на България. Сам по себе си икономическият растеж няма да е достатъчен фактор в процеса на догонване на средните нива на доходите в ЕС, уточняват от Fitch. Кредитната агенция смята, че България ще продължи да води благоразумна и предпазлива фискална политика, съобразена с действащия валутен борд. От Fitch не очакват значителна ескалация на текущата политическа нестабилност в страната
Банковият сектор остава добре капитализиран. Необслужваните кредити са на ниво от 16,9% към април 2013 г., но са добре обезпечени. Според данни на Евростат задлъжнялостта на частния сектор е била в размер на 110% от БВП в края на 2011 г., което също е по-високо от средното за страните с подобен рейтинг, а междуфирмената задлъжнялост е 41% от БВП според МВФ в края на 2012 година.