Решението на политическата криза в страната може да дойде от Конституционния съд, коментира в ефира на Bulgaria On Air социологът Мира Радева. Тя подчерта, че „в момента сме в една заключена ситуация, при която от едната страна са протестиращите, които отстояват категорично позициите си. От другата страна са управляващите, които проявяват същата твърдост и упорство”.
Според Радева Конституционният съд е най-логичният вариант за намирането на решение и с оглед на проведената предизборна кампания. При нея "бяха нарушени правила, спазвани години наред. Това нямаше как да не доведе до изкривяване на резултата при съставянето на парламента”, коментира социологът.
По думите й не само в България, но и в Европа, се наблюдава една безпомощност на институциите. „Целият демократичен модел, върху който се опитваме да стъпим е под въпрос. Все повече хора имат усещане, че не са представени в институциите, което на свой ред отключи създаването на движения като „Анонимните” и „Окупирай”, поясни Радева.
Според Вихър Георгиев, преподавател в катедра „Европеистика” на СУ “Св. Климент Охридски”, е притеснително, че се формира трайна тенденция за България да се мисли като за страна, която има проблем със законността и прилагането на принципите на демократичната държава. Дебатът в Европейския парламент от последната седмица е поредният в тази връзка, коментира Георгиев. Той припомни, че преди това бяха тези за злоупотребата с използването на специални разузнавателни средства и за опита за покушение срещу Ахмед Доган. По думите му изходът от политическата криза е „в създаване на процедури за назначаване на висши държавни служители и продължаване на кадровата реформа в съдебната система”. За целта обаче следва да се спазват дадени обещания, коментира Георгиев.
Институционалните проблеми в страната могат да бъдат решени чрез натиск от страна на Европейския съюз, коментира политологът и преподавател Стойчо Стойчев. По думите му това трябва да се случи чрез нов механизъм, тъй като този за „сътрудничество и проверка” на Европейската комисия се е провалил. От 2007 година насам „нито
съдебната система е реформирана, нито сектора за сигурност”, аргументира се Стойчев.По думите му последният дебат за България в Европейския парламент няма функцията на институционален натиск. „По-скоро видяхме изказвания на отделни депутати. Направи впечатление, че европейските партии защитаваха представителствата си в държавата. Комисар Вивиан Рединг отправи общи послания, но не препоръча конкретно управленско действие”, подчерта политологът.
Оказването на натиск за намиране на политически решения у нас от страна на европейските институции ще засили евроскептицизма, коментира Антоний Тодоров, професор по политически науки в Нов български университет. Според него механизмите трябва бъдат търсени в дебатите вътре в самите партии.