След като вчера парламентарната социална комисия гласува на първо четене мерки за борба с младежката безработица, днес те бяха одобрени и в пленарна зала.
Предложенията са разписани в два проекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаването на заетостта. Единият е внесен от Сергей Станишев и група народни представители от Коалиция за България, а другият – от Антон Кутев и група народни представители също от „червените“.
Преди второто четене в комисия двата законопроекта ще бъдат обединени в един.
Предложението на Станишев предвижда на работодателите, които наемат безработни младежи до 29 години със средно и висше образование и без трудов опит, да им се покриват 30 на сто от разходите за осигуровки за първите 6 месеца, 50 на сто за следващите 6 месеца и 75 на сто за последните 6 месеца.
Работодателите освен това ще бъдат задължени да продължат договорите на наетите лица за поне още 12 месеца след изтичането на мярката.
Бизнесът обаче вчера, когато мярката се обсъждаше от социалната комисия, възрази на този ангажимент и поиска продължаването на трудовия договор да се обвърже с разпоредбите в Кодекса на труда и работодателите да продължат взаимоотношенията си само с младежите, които са изпълнявали съвестно задълженията си.
В тази връзка може да се очаква предложението да бъде преработено.
Друга мярка предвижда да се предоставят субсидии на работодатели, които разкриват работни места за наемане на безработни младежи на длъжности, съответстващи на придобитата от тях квалификация за период от 6 до 18 месеца, като размерът й ще нараства от 30 на сто за първите шест месеца на 50 на сто от седмия до дванайсетия месец включително и 75 на сто за оставащия период.
Заложена е и мярка за насърчаване наемането на младежи до 29 години с основно и по-ниско образование и без квалификация за обучение на конкретно работно място под ръководството на наставник. Предлага се да се субсидира възнаграждението на наетите лица, както и на наставника.
С измененията се регламентира и изплащането на стипендия за участващите в мотивационно обучение.