fallback

БФА: Изоставаме с европейските изисквания за ВЕИ-сектора

Само правителството може да изнася „зелена“ енергия, защото развитието на този сектор е национален ангажимент, смятат от сектора

12:11 | 01.07.13 г. 4

България още не е изпълнила задълженията си за производство на електричество от възобновяеми източници, заложени в европейското законодателство. Това коментираха от Българската фотоволтаична асоциация по време на специална пресконференция за състоянието на енергетиката.

Европейските изисквания за България са производството от възобновяеми енергийни източници да достигне 20,8% до 2020 година. В момента производството е около 17 на сто.

Владимир Аличков, член на Управителния съвет на БФА, заяви, че не трябва да бъдат гледани данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) в реално време, които показват, че в обедните часове на ВЕИ-централите се падат 30% от производството на енергия (като се включат водните централи). Трябва да бъдат вземани предвид целия цикъл – 24 часа в денонощието и 365 дни в годината, поясни той.

От тези данни се вижда, че България започва да изостава с изпълнението на целите, защото за втора поредна година Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обяви нулева година за присъединяване на нови централи. Това ще важи до 30 юни 2014 година.

Никола Николов, член на БФА, обясни, че българската „зелена“ енергия е конкурентна на европейския пазар. Производителите обаче не могат да изнасят тази енергия, защото развитието на сектора е ангажимент от национално ниво. Така че правителството може да сключва договори за прехвърляне на енергия от ВЕИ-централи в други страни от ЕС. 

Пазар за българската „зелена“ енергия има във Великобритания и Полша, каза още той и допълни, че асоциацията е посочила тези възможности на новото правителство, допълни той.

ДКЕВР има нужда от връщането на доверието. Ако членовете бъдат избирани от парламента, действително комисията ще стане обществен регулатор, смята още Николов. Според него промените в енергийното законодателство ще доведат до въвеждането на пазарни отношения в енергетиката, защото от пазара ще излязат най-неефективните и най-големите замърсители.

Несправедливо е обаче задържането на цените и така и бедните, и богатите да получават подкрепата от обществото. За да се преструктурира енергетиката е нужна подкрепа не за всички, а за целеви групи, допълни още Николов в прегледа на Българската фотоволтаична асоциацията по отношение на промените в Закона за енергетиката. 

От БФА декларираха и готовността си задълженията към сектора от незаконната цена за достъп, отменена от Върховния административен съд, да бъдат разсрочени. Те не поискаха да уточнят за каква сума точно става дума, но вероятно ще бъдат в рамките на 250 млн. лева. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:37 | 05.09.22 г.
fallback