Борбата с младежката безработица трябва да се случва чрез специфични регионални програми, коментира в ефира на Bulgaria ON AIR бившият социален министър Христина Христова. На първо място според нея е необходимо да се знае броя на младите хора, които нито учат, нито работят.
„По официални данни младежката безработица е в рамките на 28%. В някои населени места обаче тя достига до 60-65%. Една част от младите хора не се регистрират в бюрата по труда и по този начин не влизат в статистиката“, обясни Христова. В този смисъл програмите, които се разработват, трябва да са съобразни с регионалните особености.
„Отпускането на средства следва да е по специални общински програми“, коментира Христова. Тя допълни, че цялостната картина на пазара на труда е свързана с развитието на икономиката, където реално се създават работни места.
Друга важна част от ефективното усвояване на средствата за справяне с младежката безработица е квалификацията на кадрите. Бизнесът и образованието следва да заработят в по-тясно сътрудничество, подчерта Христова.
Бившият социален министър коментира и дадените от правителството заявки за увеличаване на минималната работна заплата. Според нея това е спорна мярка в условията на икономическа криза.
„Повишаването на минималната работна заплата ще доведе до увеличаване на безработицата и ще засегне именно младите и по-малко квалифицирани служители“, обясни Христова.
По думите й искането на синдикатите за увеличаване на максималния осигурителен доход също е спорна мярка, както и това за данъчното облекчаване на работодателите, които наемат млади хора. По думите й плоският данък е достатъчно нисък, за да се говори за допълнително намаление.
Според Христина Христова "замразяването" на пенсионната реформа е било грешка и просто удължава процеса във времето. „Промените са неизбежни, особено с оглед на застаряването на населението, високата безработица, на големия процент сив сектор, на ниските доходи и т. н.“, обясни бившият социален министър.