fallback

Л. Христов: Всеки, който вземе кредит, може да очаква удар под кръста

Потребителите в момента имат една защита и тя е съдът, но това е дълга, скъпа и сложна процедура, казва финансистът

20:44 | 24.06.13 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Банките нямат право по презумпция да продават ипотекирани имоти на свои неплатежоспособни клиенти. Това се забранява в случаите, когато до продажбата се е стигнало заради неравноправна клауза в договора за кредит и когато тази продажба не може да бъде блокирана чрез оспорване на неравноправната клауза пред съд. Тази информация се появи и в българските медии, а източникът е Европейският съд със седалище в Люксембург, който на 14-и март 2013-а г. взима това решение след запитване заради спор между гражданин от марокански произход, който работи в Испания, и испанска спестовна каса, продала семейното му жилище заради забавено изплащане на кредит.

Темата за банките се появи и на българските протести. Един от лозунгите беше "Не искаме да ни управляват банки". И в България има хора, гонени от жилищата им, някои от тях с малки деца, други - нетрудоспособни поради болест, трети – просто останали без работа. Тези хора могат и да се примирят, че ще им отнемат жилището, но е трудно да приемат, че ще продължават да плащат, дори след отнемането и продажбата на тяхното жилище. Тези случаи растат лавинообразно, се казва в писмо до Цветан Гунев - ръководител Управление "Банков надзор", разпространено вчера в социалните мрежи у нас, на над 120 кредитополучатели, които от 4 години се опитват да защитават правата си. Някои са спечелили съдебни дела, въпреки което банката не благоволява да спре с незаконните си действия, някои са пред отнемане на имущество, други продължават да плащат непосилни лихви, осъзнавайки напълно капана, в който са влезли.

Финансистът Любомир Христов подчерта в предаването "Хоризонт до обед": Когато не сте в състояние да плащате, трябва да има ред. В Европа има ред. В България обаче няма.

Той изтъкна, че кредитополучателите, които са взели кредит след 2010-а година, по никакъв начин не са защитени, защото тази тяхна неравнопоставеност спрямо банките вече е закрепена в закон – това направи предишното Народно събрание.

Всеки, който вземе кредит, може да очаква удар под кръста. На практика у нас банките имат възможността да крадат. Потребителите в момента имат една защита и тя е съдът, която е дълга, скъпа и сложна процедура.

Христов посочи, че две от големите български банки вече са осъдени на първа инстанция, като две от присъдите са влезли в сила. Срещу едната банка, само в Софийския районен съд, в момента текат 73 дела, а срещу другата – 43. (БНР)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:23 | 12.09.22 г.
fallback