България отново е най-бедната страна в ЕС. Според първоначалните данни на Евростат за 2012 година брутният вътрешен продукт (БВП) на човек, измерен с покупателната способност на населението, е под 50% от средното за общността - 47%, макар и да има ръст спрямо 2011 година, когато стойността на показателя за България беше 46% от средното за ЕС.
За поредна година България и Румъния остават на дъното на класацията, като северната ни съседка ни изпреварва минимално.
За изчисление на богатството в Общността статистиката използва покупателната способност, за да бъдат елиминирани разликите в цените в различните страни. За средна стойност на индекса е прието 100, което е средното ниво в ЕС. Макар през последните години да има покачване на индекса – от 44% под средното за ЕС през 2010 година до 47% през 2012 година, България си остава най-бедната страна в Общността.
Доста напред са дори Хърватия (61%), която още не е официален член на ЕС, и кандидатът Турция (56%). Близо до нивото на българския БВП се движи Черна гора. За държавата, която е със статут на преговаряща държава за членство, БВП, измерен с покупателната способност е 42% от средното за ЕС.
Според данните на Евростат през 2012 година най-богатата държава в общността за поредна година е Люксембург, където БВП е 271% над средното за общността. Високият резултат на Великото херцогство се дължи и на високия процент чужди работници, които не се включват в изчисленията на БВП. Страните, при които показателят е с 30% над средното за ЕС са Дания, Германия, Белгия и Финландия.
Италия и Испания са малко под средното за Общността. Кризата в Гърция и Португалия докараха показателя до 75% от средното.