Икономиката на България е замръзнала на едно място и няма достатъчно фактори, които да предопределят бърз и стабилен растеж, посочва се в макроикономически обзор на ИндъстриУоч.
Бавната реакция на българската икономика към кризата се изрази в продължителна стагнация на инвестициите и значителна загуба на работни места през периода 2009-2012 г. Адаптирането към новите условия едва сега започва да се проявява в макроикономическите показатели, пише в доклада.
Последните данни дават някои основания за оптимизъм, но те не са категорични за близък изход от стагнацията. Те са сигнали от частния сектор, който е започнал да се ориентира по-добре в новите пазарни условия, посочват експертите в документа.
Данните сочат, че през 12-те месеца до края на март реалният растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) е бил 0,6%.” Тази бавна динамика се дължи на мудното възстановяване на инвестициите в основен капитал”, посочва се още в документа.
Инвестициите все пак ускориха своя ръст през последните две тримесечия. Номиналният обем на инвестиции в основен капитал е близо 30% по-малък отколкото преди кризата, но трябва да отбележим че тяхното свиване също спря през 2012 г., подобно на динамиката на заетостта, допълват експертите.
Преди година това ни даваше повод за оптимизъм - тогава видяхме и съвземане на притока на чужд капитал в съчетание с ръст на вноса на инвестиционни стоки. Тази динамика обаче не се затвърди през последната година, а възстановяването, ако изобщо може да говорим за такова, е изключително крехко. Положителните данни, които цитираме тук, може да бъдат повод за умерен оптимизъм.
Увеличаването на чуждите инвестиции е важно условие, за да започне да се съвзема и кредитирането към бизнес сектора, подчертават икономистите. Сегашното състояние на банковата система позволява бързо разширяване на бизнес кредита при наличие на достатъчно собствен капитал у предприемачите.