КНСБ ще настоява за спешно увеличение на минималната работна заплата на 340 лева още от 1 юли. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от пресцентъра на синдиката.
Димитров посочва, че за да бъде реализирана тази мярка, както и останалите в частта за доходите и тяхното облагане, трябва да бъде ревизиран държавният бюджет за тази година. Успоредно с това следва да се повиши таванът на социално-осигурителния доход от сегашните 2200 лв. на 2500 лв. месечно. Сред основните източници за реализация на тези мерки е борба срещу сивата икономика, уточнява президентът на синдиката.
Сред исканията на конфедерацията е и въвеждане на необлагаем минимум за доходите до размера на МРЗ – 340 лв. още от 1 юли тази година. Ако се въведе този необлагаем минимум, който КНСБ предлага, това ще остави в джоба на работещите хора допълнително между 30 и 34 лева, изчисляват от КНСБ.
Синдикатът ще настоява и за изплащане на добавка от по 30 лв. на месец към обезщетенията за безработица с размер до 200 лв. месечно включително – от 1 юли. Това ще коства на бюджета едва 11,4 млн. лв., сочат изчисленията на КНСБ.
Сред спешните мерки, които трябва да предприеме правителството от 1 юли, е и увеличаване на годишната квота на необлагаемите ваучери за работническо хранене от сегашните 160 млн. лв. на 240 млн. лв., които ще бъдат поети от работодателите.
КНСБ ще отстоява и диференцирано еднократно плащане към пенсиите до 200 лева, в зависимост от размера на пенсията. Според изчисленията на КНСБ ще бъдат необходими 30 млн. лв. от бюджета за средно плащане 35 лв. на около 830 хил. души. Конфедерацията предлага и вариант – на всички лица с пенсия до 200 лв. включително по 50 лв. еднократно – общ допълнителен разход 41 млн. лв.
КНСБ искат увеличението на обезщетението за отглеждане на малко дете до 2 г. възраст на 310 лева да е от от 1 юли, за което ще са необходими 17 млн. лв. от бюджета.
Основно искане на синдиката е увеличаване на натуралния размер, служещ за база при определяне на целевите помощи за отопление за новия отоплителен сезон 2013 – 2014 г. КНСБ настоява той да стане 500 квтч. (300+200), вместо сегашните 350 квтч. (250+100). Необходимите допълнителни средства за въвеждане на тази мярка са около 29 млн. лв. за сезона.