Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разрешава концесионирането на порт Русе-Запад от дружеството „Пристанищен терминал Русе-запад” ДЗЗД, става ясно от проверка на Investor.bg на сайта на антимонополното ведомство.
Решението на комисията е взето официално на 8 май, а с негова помощ консорциумът, в който участват фирмите "Фанти-Г" и "Шип инвест", ще наеме терминала за срок от 35 години.
"Комисията разрешава концентрацията, ако тя не води до установяване или засилване на господстващо положение, което значително би попречило на ефективната конкуренция на съответния пазар. В конкретния случай с оглед извършваната дейност от участниците на вертикално свързаните пазари на превоз на товари по речен път, както и на на пристанищни услуги следва да бъдат обсъдени пазарните им позиции на засегнатите пазари и доколко планираната сделка би повлияла на пазарното статукво", пише още в доклада на КЗК.
Припомняме, че кабинетът "Борисов" взе решение порт "Русе-Запад" да бъде даден в частни ръце през юли 2012 г. След като бе обявена конкурсна процедура, а за нея се появи един единствен участник Министерският съвет разреши отдаването му на концесия на едноименния консорциум през януари т. г.
Тогава кабинетът аргументира решението си, като посочи, че офертата отговаря на изискванията на Закона за концесиите, както и на посочените в документацията за участие критерии.
За срока на концесията, който е 35 години от датата на сключването на договора, обединението се е ангажирало да инвестира 12,22 млн. лв. в развитие на инфраструктурата, съоръженията и предоставяната услуга. От тази сума не по-малко 5,88 млн. лв. ще бъдат вложени през първите шест години.
Размерът на фиксираната част на годишното концесионно плащане е 120 хил. лв. без ДДС, а очакваният средногодишен товарооборот в първите шест години от концесията ще бъде 176 445 тона.
С предоставянето на концесията ще се осигурят необходимите финансови средства за реконструкция и модернизация на пристанищния терминал„Русе-запад”, ще се повиши качеството на предоставяните услуги и едновременно с това ще се осигурят приходи за държавата от концесионни плащания.
Конкретното решение на КЗК може да бъде обжалвано в 14- дневен срок, уточнява се в решението на ведомството.