fallback

Галъп: БСП има потенциал да спечели изборите

ГЕРБ събира електорална подкрепа от 24%, а БСП - 23,6 на сто, сочи проучване на агенцията

13:15 | 10.05.13 г. 6

Лидерът на БСП Сергей Станишев Снимка: Ройтерс

Резултатите между ГЕРБ и БСП почти се изравняват, показва проучване на “Галъп“. Партията на Бойко Борисов събира електорална подкрепа от 24%, а "червените" - 23,6 на сто. Веднага след тях се нареждат ДПС – 7,1 на сто. “Движение България на гражданите“ получава подкрепа от 3,7%, а “Атака“ - 3,6 на сто.

От “Галъп“ посочват, че основна трудност при прогнозирането на изборния резултат е избирателната активност. Всички изчисления почиват върху предположението колко хора отиват до урните. Емпиричните данни дават основание на агенцията да очаква около 3,5 милиона българи да гласуват на предстоящите в неделя избори, което е осреднена величина на прогнозиран минимум от 3,2 милиона и прогнозиран максимум от 3,8 милиона гласа.

По данни на “Галъп“ има очевиден процес на мобилизация на електората на БСП. Според агенцията червената партия е в кондиция да защити традиционния си максимум от един милион гласа.

Според социолозите се наблюдава ръст на доверието в БСП и излизане на социалистите пред партията на Борисов – 26 на сто на 24%.

“Галъп“ посочва, че голямата трудност при прогнозиране на предстоящите избори е въпросът - каква ще е активността на т.нар. мек електорат на ГЕРБ. Твърдият е около милион, но освен него социолозите регистрират още близо 300 хиляди души, които имат симпатии към партията на Бойко Борисов, но не са сигурни дали ще упражнят правото си на глас.

Повечето от тях са хора, които са в процес  на разочарование от бившите управляващи, като не бива да пропускаме и активно течащия процес на объркване от шокиращите разкрития, добили публичност в последните седмици. Като цяло тенденцията на загуба на подкрепа към ГЕРБ, към Борисов и към Цветанов е безспорна за целия последен четиригодишен период и се запазва в предизборните месеци, като спадът е над два пъти, а при Цветанов - над четири пъти.

БСП има потенциал за победа на тези избори, но тя зависи не само от споменатия мек електорат на ГЕРБ, но и от броя на хората, които ще гласуват за „червените“ само за да не се върнат бившите управляващи на власт. ДПС е с традиционно стабилно присъствие, което й гарантира участие в следващия парламент с обичайната позиция на бронзов медалист.

„Атака“ бележи отчетлив ръст след началото на протестите, което я прави сигурен участник в новото Народно събрание, макар и не със заявената от Сидеров големина на парламентарната им група. Движение „България на гражданите“ има потенциал да влезе в парламента, но това ще изисква сериозна мобилизация на симпатизантите му.

Шансове друга партия или коалиция да прескочи бариерата съществуват, но са по-скоро теоретични. За такова щастливо стечение на обстоятелствата ще могат да се надяват четири формации - ДСБ, РЗС, НФНС и коалицията на НДСВ с Касим Дал.

Като цяло 10 дни преди изборите ГЕРБ все още има малка преднина, но спада. А БСП е в догонваща позиция, но расте. Това се нарича паритет на финалната права, което не изключва и фотофиниш, т.е. символична победа със съвсем малко.

От “Галъп“ не се наемат да прогнозират броя на депутатските места на партиите в следващия парламент. Социолозите обаче посочват, че вероятността ГЕРБ да бъде участник в следващото управление на страната е крайно малка.  

Повече новини за България прочетете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:41 | 13.09.22 г.
fallback