Министерският съвет прие отчет за изпълнението към края на 2012 година на втория План за действие за намаляване с 20% на административната тежест от законодателство за периода 2012-2014 г., съобщават от пресслужбата на кабинета.
Планът съдържа 167 мерки за намаляване на административната тежест. Те са насочени към подаване на сведения по електронен и мрежов път, събиране на данни от други държавни органи вместо от бизнеса, премахване на задължения, разработване на инструкции, опростяване на терминологията и намаляване на сложността на нормативните разпоредби.
От планираните 59 мерки, които трябваше да бъдат изпълнени до края на 2012 година, общо 55 (93%) са изпълнени, а четири (7%) са забавени и в процес на изпълнение. В резултат на това е постигнато намаление на административната тежест за бизнеса със 75 млн. лв. годишно, което представлява 5% от планираното намаление от 20%.
Закъснение се отчита от ДКЕВР за изпълнението на три мерки (които се отнасят до промени в Наредбата за издаване на сертификати за произход на електрическа енергия, произведена по комбиниран начин) и от МТСП. Очаква се тези мерки да бъдат реализирани през следващия отчетен период до юни 2013 г.
Една от мерките, която води до най-голямо намаление на административната тежест, е отмяната на чл. 7, ал. 9, и чл. 111 от Кодекса за социално осигуряване. Той се отнася до подаване в банките на платежни документи и декларация от осигурителя, че са внесени дължимите осигурителни вноски върху суми за изплащане на трудови възнаграждения.
Промяната ще намали административната тежест за бизнеса с близо 38 млн. лв. годишно, тъй като премахва дублиращо задължение за подаване на информация от фирмите.
Националната агенция за приходите е създала възможност за подаване на различни документи по електронен път чрез електронен подпис, в това число годишните данъчни декларации и годишния отчет на дейността, разработила е ръководства за потребителите, указания и насоки по голяма част от задълженията за информиране. Това допринася за намаляване на административната тежест за бизнеса с 37 млн. лв. годишно.