България става шумна, прашна и енергийно неефективна, коментира министърът на околната среда Юлиян Попов при представянето на доклад за състоянието на околната среда през 2011 година.
Икономическата криза намали активността на предприятията и това доведе до намаляване на емисиите парникови газове, сочат още изводите в доклада, цитирани от служебния министър. Той отбеляза още, че състоянието на водите е добро, а и се повишава екологичното самосъзнание на българите, съобщава БТА.
Тревожен фактор обаче са високите стойности на фини прахови частици във въздуха. Данните показват, че 51% от българските жители са засегнати от това замърсяване на въздуха. Фините прахови частици във въздуха могат да доведат до сериозни здравословни проблеми, обясни още Попов.
Основни източници на това замърсяване е транспортът и битовото отопление. По тази причина сред основните политики на държавата трябва да бъде повишаване на енергийната ефективност, смята още Попов. Голяма част от топлофикационните дружества работят с лигнитни въглища, а това води до тежки замърсявания и високи стойности на серния диоксид, посочи още министърът на околната среда в служебния кабинет.
Министърът призова още кметовете на общини да насочат местната политика към намаляване на замърсяването и прахта във въздуха.
През 2011 година най-сериозно е замърсяването с фини прахови частици във Видин, Перник и Враца. От замърсяване с азотен диоксид са засегнати почти 22% от населението на страната, а от замърсяването с озон страдат 17,4% от българите.
Данните на МОСВ показват още и продължаващи проблеми по отношение на замърсяването с кадмий, (в Пловдив и Кърджали) и олово (в Кърджали).