fallback

Г. Прохаски: Икономическите програми на партиите са сходни

Не се предвиждат драстични промени в данъчното законодателство, опасни идеи няма, смята директорът на Центъра за икономическо развитие

11:09 | 29.04.13 г. 3

Повечето от партиите, които са в битката за новия парламент, имат нелоши идеи за икономическата политика и икономическото развитие на страната. Не се предвиждат драстични промени в данъчното законодателство и в мерките, съхраняващи финансовата стабилност на страната. Това каза Георги Прохаски, директор на Центъра за икономическо развитие пред БНР.

Той посочи, че като цяло много опасни идеи в програмите няма, като изключи някои по-крайни и радикални предложения, които са твърде далеч от реалността.

„На идейна основа повечето партии виждат проблемите в икономиката и в обществото и дават нелоши предложения какво да се направи в общ вид. Но хората ще трябва да преценят имат ли политическа воля и експертен и кадрови потенциал от общите идеи да минат към конкретни действия и да ги реализират“, каза Прохаски.

Според него няма да е много трудно да се направи програмно правителство, защото програмите на партиите са доста сходни. „Дори на двете най-големи политически сили, като изключим въпроса за "Белене" и този за плоския данък, няма съществени разлики в основните идеи“, смята икономистът. И допълни, че различията в програмите не са толкова големи, че да не могат да се комбинират в новото управление.

„Икономиката продължава да работи, тя не е подвластна на резки промени, спадове и скокове, както политиката, но все пак тя не е независима от политическата нестабилност“, подчерта експертът. Според него е важно, когато се прави прогноза за 2013 година, да се очаква стабилно правителство след изборите, защото една политическа нестабилност няма как да не се отрази на икономиката и инвестициите.

Като цяло икономиката през тази година продължава тенденциите от миналата. Имаше забавяне през 2012 година, когато растежът достигна само 0,8 процента в сравнение с 1,8 през 2011 година.

Очакваме, че през първото тримесечие на тази година икономическият растеж ще бъде много слаб - 0,3-0,5%, както беше и при предходното тримесечие, което е изключително ниско за решаване на проблема с безработицата и бедността.

За 2013 година очакваме по-голямата част от икономиката все пак да расте. Миналата година повечето сектори бяха в растеж, макар и слаб. Най-добре се представиха селското стопанство, промишлеността, търговията. По-малки сектори като култура, здравеопазване и спорт – също. Но проблемите в тези сектори остават и са значителни, обобщи икономистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:59 | 12.09.22 г.
fallback