Имаме амбицията да удвоим средствата по новата програма за подобряването на градската среда през следващия програмен период. В момента по тази програма са отпуснати 1 млрд. евро, каза по време на лекция в Кметството на Копенхаген българският президент Росен Плевнелиев.
Част от тези средства са насочени към подобряването на енергийната ефективност. Работи се и с компаниите, които имат високо потребление на енергия и по отношение на подобряването на състоянието на жилищните сгради, допълни още той, цитиран от президентската информационна служба.
Росен Плевнелиев посочи още датския опит за реформи в енергийния сектор като добра практика, която България ще следва. Преди 40 години Дания е успяла да превъзмогне зависимостта си от външни доставки на петрол. Днес обаче 30% от производството на енергия се пада на възобновяеми източници. През този период датската икономика е записала ръст, а потреблението на електричество остава без промяна, припомни още българският президент.
Именно стремежът към енергийна ефективност е утвърдил Дания като енергийно независима страна, с висока икономическа и социална сигурност, смята още Плевнелиев.
България разполага с добра основа за успешна реализация на политики за устойчиво развитие, каза още Росен Плевнелиев. Това са стабилната банкова система, високият кредитен рейтинг, ниското равнище на публичния дълг и разумната фискална политика.
„Но колкото и важни да са тези индикатори за стабилност, те не са достатъчни, за да се повиши стандартът на живот в страната ни и в региона. За да се случи това, е необходима целенасочена политика на инвестиции в разкриването на работни места, в човешкия капитал и във внедряването на иновации,“ посочи президентът.
Подобряването на бизнес средата и на националната инфраструктура, също бяха отбелязани от държавния глава като необходими условия за повишаване на доверието в българската икономика и привличането на повече инвестиции.
В основата на всяка стратегия за устойчиво развитие е човешкият фактор, повишаването на качеството и достъпността на образованието и изграждането на реални връзки между образователните институции и създаващите иновации малки и средни предприятия, подчерта още президентът.
Затова насърчаването на иновативни производства е част от политиките за устойчивото развитие, които ще приложи България. Росен Плевнелиев добави, че страната ни трябва да работи и за възстановяване на потенциала на земеделието и производството на висококачествени храни.