Нестабилните институции и заетостта са сред основните рискове за България в следващите 10-15 години, стана ясно от доклада „Национални стабилност на България. Рискове до 2020 – 2025 година“, изготвен от фондация „РискМонитор“.
От население от 7,3 млн. души, заетите са около 2,9 млн. и това е един от основните проблеми за сигурността на България в областта на икономиката. В последните три години живеем в странен икономически парадокс, в който производството расте, а работните места намаляват, отчете Георги Ганев, цитиран от Dnes.bg.
Според него големият проблем на пазара на труда у нас е, че тези, които са без работа, имат сравнително ниска квалификация, ниско образование и недобър демографски профил. Хората с квалификация, образование и в добра възраст в България са заети почти всички до един, посочи той. Според доклада през 2020 година работната сила в България ще е рязко намаляла и с ниско образование, ще липсват квалифицирани специалисти в сфери като здравеопазване и образование.
Имаме много високи контрасти в качеството на живот и много сериозни демографски, образователни и възрастови разлики между различните региони в България, дори на ниво общини, заяви още икономистът от Центъра за либерални стратегии, един от авторите в доклада.
Хората обикновено разбират терористични заплахи или опасност от войни под термина „опасност за националната сигурност“, коментира малко по-рано изпълнителният директор на фондацията Стефан Попов пред БНР. Според проучването обаче рискът е именно в конституционния модел, свързан с властите и тяхната устойчивост и възможност да изпълняват функциите си и това много добре се вижда при кризите през 1996 – 1997 година и в началото на тази година. По тази причина и институциите заемат толкова важна позиция при определянето заплахите за сигурността на страната.
Авторите на доклада са определили още пет рискови сфери като приоритетни, тоест срив във всяка от тях е директна заплаха за сигуността. Това са финанси и икономика, енергетика и срив на енергийната система, директен социален срив или конфликт, криминализация на институциите и средата, процеси в международния контекст.
Въпреки че като цяло българското благосъстояние се подобрява, съществуват места в България, където няма такова нещо и има пълна липса на перспектива пред живота на хората. Те или трябва да напуснат, или трябва да очакват непрекъснато влошаване на собственото си благосъстояние и тази липса на перспектива ги изкарва включително на протести на улицата, се посочва още в доклада.