Основните приходи на парламентарно представените партии у нас са от държавни субсидии и значително по-малко от дарения и членски внос, показват отчетите, публикувани на сайта на Сметната палата. Финансовите си резултати за 2012 година са представили 158 партии в определения срок до 1 април. Задължение да подадат декларации имат партиите, които получават държавни субсидии, ползват помещения държавна или общинска собственост и са участвали в избори.
От данните се вижда, че най-голяма е субсидията за управляващата партия ГЕРБ, която е получила от бюджета общо 23,93 млн. лева. Срещу тях от членски внос са влезли към 64 хил. лева, а през миналата година не са получени никакви дарения.
Приходите на ГЕРБ се допълват от 500 хил. лева от лихви по депозити и 11 хил. лева от нестопанска дейност. Разходите на партията надхвърлят 10,3 млн. лева, като 3,53 млн. лева от тях са за дарения. Административните разходи на ГЕРБ са в размер на 4,8 млн. лева.
Дарения (без условие) на БСП са в размер на 118,5 хил. лева. Партията разчита и на малко над 1 млн. лева от членски внос. Спрямо 2011 година обаче има спад – тогава от членски внос левицата беше привлякла 1,28 млн. лева. Основният приход и за БСП обаче е държавната субсидия, която достига 8,24 млн. лева.
През миналата година БСП е получила приходи на обща стойност от 9,42 млн. лева, или с около 500 хил. лева по-малко от 2011 година. В същото време разходите на партията са на стойност 8,36 млн. лева. Няма сериозни промени и в имотното състояние.
Приходите от субсидии на ДПС са в размер на 6,8 млн. лева, а от членски внос – приблизително 550 хил. лева. Като цяло през миналата година партията е получила 7,6 млн. лева, а разходите й достигат 4,6 млн. лева.
През 2012 година РЗС е получила субсидии от бюджета в размер на малко над 1 млн. лева. Членовете са допринесли с 2 хил. лева за приходите на партията. Разходите на партията са в размер на 600 хил. лева.
Значително по-големи са приходите от членски внос на "Атака" - 153 хил. лева, а получената субсидия е в размер на 2,5 млн. лева.
От Сметната палата уточняват още, че партиите, които не са подали финансови отчети рискуват глоба в размер на между 5 и 10 хил. лева. Те ще останат и без субсидия от държавния бюджет за следващата година. От сайта на палатата става ясно, че 23 партии не са подали декларации, спазвайки крайния срок от 1 април.