fallback

ГЕРБ разделя Министерството на икономиката, енергетиката и туризма

Разбрахме, че структурата е неефективна през лятото на 2012 година, когато беше късно за промени, призна бившият председател на НС Цецка Цачева

09:39 | 13.04.13 г. 3

В предизборната програма на ГЕРБ е заложено разделение на мегаструктурата Министерство на икономиката, енергетиката и туризъм (МИЕТ), съобщи в ефира на ТВ7 председателят на 41-то Народно събрание Цецка Цачева. "Това министерство, в този му вид, не е добре да съществува", категорична беше тя.

На коментарите защо промяната не е направена досега, Цачева уточни, че в началото ГЕРБ са трупали опит и недобрата работа е била констатирана през лятото на 2012 година. "Година преди изборите никой не прави структурни промени", обясни още бившият председател на парламента.

За Цачева основен източник на свежи средства в българската икономика са европейските фондове. Тя отрече критиките, че програми са били управлявани неефективно. В същото време обаче призна, че средствата от оперативната програма за насърчаване на конкурентоспособността са били разпределени над 1 млрд. лева, които обаче са отишли към малки и средни предприятия в сектора на услугите, а не от производството.

Цецка Цачева коментира и темата за субсидиите на партиите. В момента всяка партия получила над 1% от гласовете на избори получава субсидии, а размерът е около 2 млн. лева на година, а бившият председател на НС обяви, че знае, че голяма част от партиите в бюлетината са там именно заради тази субсидия.

"Политическите партии трябва да се субсидират от държавата, за да няма пари от сивия сектор", категорична беше тя, но се ангажира, ако ГЕРБ спечели изборите през май да повдигне темата какъв да бъде прагът. По нейни думи обаче не може само парламентарно представени партии да получават субсидии, защото се случва и големи партии да остават извън Народното събрание при избори.

Що се отнася до проблемите в Народното събрание, Цачева коментира, че 41-то Народно събрание има редица постижения - премахнато е гласуването с чужди карти, а заседанията се предават онлайн. Тя обаче критикува начина, по който се провежда парламентарният контрол. Отговорите на министрите са сводки, подготвени от администрацията, които се изчитат от трибуната и липсва оценката на министъра за казуса.

Цецка Цачева коментира още, че правителството на ГЕРБ е дошло също в много тежко време - спрени еврофондове и глобална криза. В тези условия нейната партия се е нагърбила да състави правителство на малцинството. Сега обаче отчитат грешките си и във втория си мандат ще работят да ги поправят. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:27 | 14.09.22 г.
fallback