fallback

Няма централи, работели 32 часа на ден, категорични са от ВЕИ сектора

Малките производители декларират наведнъж производството си за няколко месеца и това е причината за изкривяване на данните

15:08 | 12.04.13 г. 10

Няма централи, произвеждащи енергия от възобновяеми източници и по-точно фотоволтаици, които през февруари са работели по 32 часа на денонощие, категорични бяха от бранша по време на заседанието на енергийния съвет към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

По-рано през седмицата служебният министър Асен Василев коментира, че 50 производители  от фотоволтаични централи на територията на едно електроразпределително дружество предизвиква природните закони, работейки повече, отколкото са часовете в денонощието.

По време на заседанието от Националната електрическа компания (НЕК) съобщиха, че според техните изчисления средно през февруари фотоволтаичните компании трябва да са работили на пълна мощност 48 часа за целия месец.

От Българската фотоволтаична асоциация (БФА) обаче обясниха тези данни с по-продължителен период на отчитане. Производителите се отчитат в Агенцията за устойчиво развитие, която издава сертификат за производството. На базата на него се изплащат дължимите суми от разпределителните дружества. Няма задължение обаче това да става всеки месец, заяви Никола Николов от БФА.

Той уточни, че това е практика за малки производители, които декларират своето производство на пет или шест месеца. Николов допълни, че от данните на НЕК се вижда, че нарушителите за февруари са именно малки производители.

Има само една централа, която е с необичайни показатели, но вероятно става въпрос за грешка, отбеляза още Николов и допълни, че ще провери ситуацията.

От гражданската квота в обществения съвет попитаха институциите защо след като централите подават в реално време данни за производството, тези паркове не са били изключени и санкционирани своевременно, когато е станало ясно че има нарушения.

В началото на заседанието беше изчетена и декларация от гражданската квота, която поиска отстраняването на зам.-министър Божан Стоянов от обществения съвет заради оповестените данни за принадлежността му към Държавна сигурност.

Беше гласувано и искане за следващото заседание на органа да бъдат поканени и представители на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:10 | 12.09.22 г.
fallback