Лекарствата без рецепта са поскъпнали около 3 пъти само за година, стана ясно по време на заседанието на Обществения съвет по здравеопазване.
Скокът е в резултат на опитите на фармацевтичните фирми да компенсират намалените цени на лекарствата, плащани от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), съобщи БНР.
Експерти обясниха, че цената на някои от плащаните от касата лекарства леко се е понижила заради взетите досега мерки, но за сметка на това се е увеличил размерът на средствата, които пациентите доплащат. Причината – институцията вече плаща само за най-евтиното лекарство от дадена група. Ако на пазара се появи по-евтино, съответно се покрива на 100% неговата цена, а ако пациентите ползват по-скъпи медикаменти, доплащат повече.
Заместник-председателят на зъболекарското съсловие доктор Николай Шарков прогнозира, че ако тази тенденция продължи, скоро може и най-евтините лекарства да достигнат двуцифрени стойности.
Съсловните и пациентски организации искат да участват в новия Национален съвет по цени и реимбурсация на лекарствата и имат много предложения за поправки в лекарственото законодателство, така че достъпът на пациентите до адекватна терапия да се подобри.
„С взаимни компромиси и в интерес на пациентите Общественият съвет към Министерството на здравеопазването трябва да постигне консенсус по проекта на Наредба за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти“, коментира заместник-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева на днешното заседание на съвета.
Тя обяви, че срокът за обществено обсъждане на проектонаредбата ще бъде удължен до постигането на пълен консенсус по спорните въпроси.