Въпреки несигурната в момента политическа обстановка в България 78% от германските фирми у нас, участвали в проучването "Бизнес средата в България 2013 година" на Германо-българската индустриална-търговска камара /ГБИТК/, отново биха инвестирали в страната. През 2012 година на това мнение са били 65 процента от анкетираните германски компании. Тази динамика на компаниите, които отново биха инвестирали у нас, се отразява и на статистиката на БНБ – след като през 2011 г. бе отчетен отлив на германските инвеститори, през 2012 г. отново има ръст – те възлизат на 177,7 млн. евро, или 12% от общия обем на чуждестранните инвестиции в страната.
В останалите държави от Централна и Източна Европа обаче средно 84 процента от германските инвеститори обявяват задоволство от местните условия и готовност да останат, така че има още да наваксваме, посочи д-р Митко Василев, главен управител на ГБИТК.
Въпреки всичко това е един от малкото положителни резултати от тазгодишното изследване, направено от 4 февруари до 4 март сред 108 фирми, като 76 процента са малки или средни предприятия.
Така например намеренията за инвестиции не съвпадат с оценката за бизнес средата в България, като според анкетираните тя се влошава за втора поредна година. Според 46% от участвалите икономическата ситуация в страната остава неблагоприятна. Най-големите икономически проблеми според анкетираните са неефективното публично управление, слабата правна система, непрозрачността на обществените поръчки, липсата на реформа в образованието и корупцията. По тези критерии страната ни изостава значително, смятат германските вложители. Намирането на нов персонал също се оказва проблем въпреки безработицата от 12%, поясни Василев. „Въпросът на правната сигурност е и въпрос на доверие“, заяви главният управител на Асоциацията на германските индустриално-търговски камари Мартин Ванслебен. „Ако инвеститорите трябва да се страхуват за опазването на своята собственост, то това не говори добре за страната“, поясни още той. По думите му редица компании не получават добро правно обслужване, ако договорите им за доставки на стоки или суровини са нарушени. „Ако извън страната се разчуе, че съдебен спор може да трае 4-5 години и да коства много средства и пари, това също не е добра реклама“, добави Василев. В критиката се включи и президентът на ГБИТК Бертрам Ролман, който поясни, че голям проблем остава ненавременното възстановяване на ДДС от страна на правителството към компаниите. „Кабинетът забавя в края на всяка година по бюджетни причини с около два месеца възстановяването на ДДС, а това коства оборотни средства за компаниите“, добави той.