fallback

Сигнали за нарушения на ЕРП-тата отлежават в прокуратурата от 3 години

Бившият шеф на ДКЕВР Ангел Семерджиев е дал доклада от одита на трите дружества за периода 2005 - 2009 година на главния прокурор Велчев

19:55 | 10.04.13 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Нов документ предизвика съмнения, че прокурори са прикривали злоупотреби на електроразпределителните дружества в продължение на три години, съобщава bTV. Сигналът е изпратен от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) до главния прокурор Борис Велчев. Документът е подписан от Ангел Семерджиев. 

Всъщност това е резюмето на първия регулаторен одит, който комисията е направила в трите компании ЧЕЗ, ЕВН и ЕОН (сегашната Енерго Про) за периода 2005-2009 г.

С това резюме през лятото на 2010 г. Семерджиев сигнализира Велчев за разкрити от ДКЕВР нарушения и в трите компании. В този сигнал за първи път още тогава се разкрива с факти и документи как енергодружествата, без знанието и санкцията на държавата, са прехвърлили почти всички свои дейности на свързани фирми и така са надули разходите си и са заобикаляли Закона за обществените поръчки. 

„Във въпросните договори се съдържат клаузи, с които са създадени почти всички необходими условия за непазарно, непрозрачно и необосновано увеличаване на разходите на одитираните дружества. Трите компании са длъжни да изпълняват лиценза си при минимални разходи с тенденция за тяхното намаляване”, се казва в доклада на ДКЕВР до прокуратурата.

„Общо за трите дружества е констатирано, че заложените условия по лицензиите не са изпълнени, както и не е съблюдавано становището на ДКЕВР, че стойността на изнесените услуги не следва да надвишава разходите за тяхното извършване преди изнасянето им”, пише още в сигнала си регулаторът.

Тогавашният главен прокурор Борис Велчев предава сигнала на ДКЕВР на Върховната касационна прокуратура, а тя го възлага на прокурор от Софийската градска прокуратура. Обвинител Снежана Копчева, която сега е в болнични, започва проверка, но отказва да образува досъдебно производство.

Събрани са 12 класьора с най-различни материали по сигнала, но според Копчева няма данни за престъпление. Прокурорът обаче така и не изследва по същество нарушили ли са трите ЕРП-та своите лицензи, както твърди регулаторът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:16 | 14.09.22 г.
fallback