Нужно е въвеждането на картотекиране и паспортизация в концесионните договори на плажовете. Липсата на паспортизация води до слаб контрол на състоянието на дюните, който от своя страна е причина за лошото им състояние и постепеното им унищожаване, съобщи БТА.
За това алармира експертът Росен Цонев по време на семинар в Царево, организиран в рамките на международен проект, свързан с по-добро управление на зоните от Натура 2000.
По думите на Цонев дюните по Южното Черноморие се унищожават заради прекомерна гъстота на плажуващите, нерегулирания достъп до тях на туристи и автомобили. В част от дюнните местообитания липсват указателни табели или са премахнати.
Цонев посочи, че най-тежко е състоянието на дюните по плажовете Бутамята и Липите в Синеморец, както и тези по Косата на устието на река Велека. Част от тях са разрушени от строителна техника и автомобили - забелязвало се дори, че някои дюни са смeнили естествената си растителност: „Това автоматично се отразява както на тяхната устойчивост като природни феномени, така и на животинския свят, който ги обитава”, заяви ученият.
Като мерки за защита на дюните експертите посочиха, освен задължителното присъствие на информационни табели,
така също и поставянето на скари, по които туристите да минават, както и други специални ограждения.Същевременно според еколога Чавдар Гусев важен проблем се оказва и липсата на специализирана охрана на дюните. Той посочи, че те не спадат към горския фонд и служителите на горите нямат задължение да ги охраняват. По негови думи регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите наблюдава само резерватите.
В тази връзка на срещата беше обсъдена и възможността сигналите за увреждане на дюни, подавани на телефон 112, да бъдат препращани и към органите на полицията. Органите на полицията имат права да установява самоличността на нарушителите и да бъде свидетел при издаването на актове.