Лидерът на политическата партия "Ред, законност, справедливост" Яне Янев ще поиска среща със служебния премиер Марин Райков по повод атаките срещу Закона за публичност на имуществото. За това съобщи самият Янев по време на пресконференция, на която направи коментар във връзка с реакциите на работодателските и синдикални организации, които застанаха срещу закона, съобщи „Фокус“.
Припомняме ви, че до 9 април всички служители, заемащи обществени длъжности, ще са задължени да подават подробни имотни декларации до Сметната палата. Публични декларации за имуществото си трябва да попълват и лицата, заемащи ръководни длъжности или са в управителните органи на всички ЕРП, ВЕЦ, ТЕЦ, всички останали енергопреносни предприятия, както лидерите на организациите, участващи в тристранния съвет.
Мотивите за включването на енергийните дружества в списъка бяха, че така ще се "борим с енергийната мафия". За участниците в тристранния съвет пък обяснението беше, че те участват във вземането на решения за управлението на държавата.
Работодателските и синдикалните организации обявиха тези текстове като противоконституционни, като дори четирите работодателски организации напуснаха тристранния съвет за сътрудничество.
Дори да има подадена жалба до Конституционния съд, до 9 април всички посочени в закона трябва да подадат встъпителни декларации за доходите и имуществото си. Ако не го направят, ще има организирано бламиране на действащ закон, което не се е случвало досега, заяви вносителят на закона Янев.
„Представляващите работодателските и синдикални организации имат тежки проблеми с тяхното имущество и доказване на произхода на това имущество и затова така остро възразяват срещу Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности“, категоричен бе лидерът на РЗС.
„Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) решава изключително важни теми, определят основните параметри на жизненото равнище по отношение на доходите. Не може за тези хора, които решават съдбата на доходите за целия народ, ние да не знаем нищо за техните доходи. Работодателите и синдикатите по принцип са на две различни страни. В момента са прекрачили барикадата и са се прегърнали, за да правят отпор срещу закона за публичност на имуществото”, коментира още Янев.
Той припомни, че синдикалните лидери в страните-членки на Европейския съюз подават подобни декларации и нямат скрити доходи.
„Убеден съм, че над 90% от българските граждани искат да знаят какви са доходите на синдикалните босове, шефовете на работодателските организации, на шефовете на ЕРП-ата, на монополистите, които са контролирани от ДКЕВР“, подчерта още той.