Имаме малък напредък по отношение на освобождаване на честотите от Министерството на отбраната - то е свързано с финансови възможности от страна на държавата, които към момента липсват. Ако не успеем да намерим средства за това, ще имаме нови проблеми с Европейската комися (ЕК).
Това заяви зам.-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов след форум на Българската асоциация на кабелните и комуникационни оператори (БАККО), който се проведе днес в Правец.
"По различни оценки сумата, която е необходима за освобождаване на радио-честотния спектър за цифровизацията варира между 120 и 150 млн.лв. в 5-годишен период. На първо време са нужни не повече от 30 млн. лв., които трябва да бъдат предоставени на Министерство на отбраната за освобождаване на ресурса", уточни Борисов.
Той обясни, че в момента транспорното министерство води разговори със служебния министър на финансите Калин Христов във връзка с предоставянето на тези 30 млн. лв.
Борисов допълни, че страната ни вече е "изостанала тревожно много" с освобождаването на тези честоти. Дори служебният финансов министър да предостави конкретната сума, е нужно административното време за освобождаването на честотния ресурс.
"От момента на отпускане на средствата до момента на старта на освобождаване на честотите ще минат не по-малко от 6 месеца. А ние вече сме закъсняли прекалено много. Моята прогноза е, че ще имаме трудности с Брюксел, защото сме много закъснели", категоричен бе зам.-министъра.
Припомняме, че процесът на въвеждане на цифровизацията закъсня толкова именно заради неосвободените навреме честоти от страна на Министерството на отбраната. Съгласно поетите евроангажименти България трябваше да въведе цифровата телевизия до края на 2012 г., но това не се случи. Причината беше, че бившият финансов министър Симеон Дянков отказа да отпусне пари на военните за освобождаването на честотите.
Така срокът беше удължен до 1 септември 2013 г. Към момента честотите все още не са освободени от военните.
България е изправена и пред друг проблем с Европейската комисия. През януари ЕК съобщи, че ще съди България пред Съда на Европейския съюз заради ограничаване на конкуренцията при провеждането на конкурсите за издаване на разрешения за цифровизация на радиочестотния спектър или за изграждането на така наречените мултиплекси.
В тази връзка Борисов увери, че ресорното министерство води активен диалог с Брюксел, за да бъде уговорена отсрочка за съдебната процедура. Отсрочката коментира и служебният министър на транспорта Кристиян Кръстев още миналата седмица.