fallback

Захариева: Либерализацията на енергийния пазар ще има ефект в дългосрочен план

Нужни са прозрачни правила при управлението на паричните потоци на държавните компании, каза вицепремиерът в служебния кабинет

08:45 | 28.03.13 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В краткосрочен план либерализацията на енергийния пазар в някои държави действително е довела до ръст на цените заради "напасването" на системата. В дългосрочен план обаче ефектът е за намаляване на цената на тока.

Така вицепремиерът и министър на регионалното развитие в служебния кабинет Екатерина Захариева отговори на коментара на председателя на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Евгения Харитонова, обявила, че ни чака сериозен ръст на цената на тока след либерализацията, преди всичко заради необходимите инвестиции. 

Този процес се налага заради европейските правила и ако не бъде въведена, ще трябва да плащаме глоби в размер на около 16 хил. евро на ден, припомни още Захариева пред bTV. Според нея, ако този либерализацията води до негативно развитие на пазарите, то тя нямаше да бъде въведена в останалите европейски страни.

Европейски експерти от две дирекции към Европейската комисия - "Енергетика" и "Конкурентоспособност" ще ни помагат за оздравяването на енергетиката у нас. Те ще направят проверка по цялата верига, като целта е да се открият слабостите и да бъдат дадени препоръки за отстраняването им. Това договориха служебният премиер Марин Райков и Захариева при посещението им в Брюксел в сряда. 

Според Захариева два месеца са достатъчен срок за изготвянето на основен анализ на сектора. Освен проверката на енергетиката, ЕК има задължението да ни окаже техническа помощ при въвеждането на либерализацията на пазара, заради започнатата наказателна процедура. 

България очаква от комисията още и списък с добри практики за дейността на енергийния регулатор, които да помогнат за оптимизирането на работата му. 

Вицепримиерът коментира още и работата на групата, която ще анализира управлението на паричните потоци на държавните компании. В нея участват всички министри и целта им е да бъдат изработени прозрачни правила, които ще се прилагат във всички компании. 

В момента работната група към Министерския съвет извършва анализ на ситуацията и до две седмици ще излезе с предложения, смята още тя. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:47 | 05.09.22 г.
fallback