fallback

Асен Василев: Ще работим за публичност на държавните финанси

Струпването на оборотния капитал на държавни компании в една банка е притеснително, категоричен е икономическият министър

09:03 | 28.03.13 г. 6

Снимка: МИЕТ

Ще работим за публичност на държавните финанси. Това, което обсъждахме с другите министри и премиера е междуведомствената група да бъде с ясни правила. Да няма подозрения, че се правят "сделки под масата", тоест да се въведе една прозрачност и публичност на държавните финанси.

Това заяви служебният министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев пред БНТ по повод създаването на работна група, която да проследи управлението на средствата на държавните компании.

"До колкото знам в момента има едни правила за управление на държавните финанси, които са с "пожелателен характер", а не са задължителни за държавните компании. Както всички знаем, правилата с пожелателен характер някой път се спазват, а някой път не се спазват", категоричен бе Василев.

Василев направи коментар във връзка с публичната нформация, че голяма част от оборотния капитал на държавни компании се намират в една банка, особено що се касае за паричните потоци в сферата на енергетиката. Той не отрече тази информация, дори изрази притеснението си:

"До колкото знам при анализа на Българския енергиен холдинг (БЕХ) той е регистрирал, че това е потенциален риск за БЕХ, което означава, че притеснение трябва да има", заяви Василев.

Служебният икономически министър очерта проблемите на енергийната система на държавата ни във връзка и със 7-те мерки, които неговото ведомство ще предприеме за оздравяването й:

"Сектор "Енергетика" има огромни проблеми. Един от тях е свръхкапацитетът. Когато едни мощности работят, за други няма работа, както се случва с мините. Има проблеми и с непазарните договори, за които трябва да се плаща, независимо дали използваме енергията от тях, или не. По един законен начин проблемите трябва постепенно да се отстраняват, за да няма сътресения в сектора, но да започне той да обслужва по-добре гражданите.

"След като имаме прекалено много мощности и производство, цената би следвало да пада. Но сключените неизгодни дългосрочни договори пречат на това. Затова е нужно да се ребалансира пазарът и да се въведе трети енергиен пакет", смята икономическият министър в служебния кабинет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:40 | 10.09.22 г.
fallback