fallback

Никола Газдов: ДКЕВР е виновна за поразиите в енергетиката

Сега производителите на ток от възобновяеми източници се сочат за виновници, смята председателят на БФА

08:37 | 27.03.13 г. 22

Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е виновна за поразиите в енергетиката, смята председателят на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов в ефира на bTV.

Според него хората трябва да си зададат въпроса защо Евгения Харитонова, която е бивш зам.-министър на енергетиката и сега председател на регулатора, коментира, че либерализацията на енергийния пазар няма да намали цената на тока, а в същото време Европейската комисия (ЕК) води наказателно дело срещу нас именно по този казус. 

Според социолога Иво Христов, автор на изследване в областта на енергетиката, енергийният пазар в България не е пригоден за либерализация и действително тя няма да доведе до намаляването на цената на тока. Той обаче коментира, че умишлено българската енерегетика се държи в това състояние - домакинствата се отопляват с ток, което е забранено в Дания, а икономиката е прекалено енергоемка, за да се запази сегашното статукво. 

Газдов направи коментар и по отношение на мерките, представени от енергийния министър Асен Василев. Според него преди време електроразпределителните дружества, а сега - производителите на енергия от възобновяеми източници, са сочени за единствен виновник за проблемите в целия сектор. 

"Погледнете сметките - от 100 лева 6 лева отиват за зелена енергия", каза още той. 

Газдов коментира и мярката на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) за временното изключване на 40% от ВЕИ-централите, които не изпълняват изискванията на Закона за енергетиката. Става дума за липса на техника за предаване на данни за производството на диспечерите в системата. 

Газдов обясни, че това предаване на данни се извършва чрез телеметрично табло, за чието инсталиране отговарят електроразпределителните дружества - при присъединяването на новата мощност именно ЕРП-тата трябва да изискат инсталирането на тези табла. Има случаи, в които техниката е поръчана и платена, но все още не е поставена от доставчиците. Председателят на БФА призна обаче, че част от засегнатите не са инсталирали телеметричните табла по своя вина. 

По отношение на цената на енергията от ВЕИ Газдов коментира, че не е толкова висока, защото трябва да се вземат предвид технологичните разходи на производителите. Той обаче допълни, че цената от 699 лева за мегават е само на десетина компании. "За останалите 1 400 не е такава", допълни той. 

Според Газдов ако не изпълним изискванията за зелена енергия, ще се наложи след това да я купуваме - от Германия или Австрия. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:41 | 14.09.22 г.
fallback