fallback

Ив. Станков ще възстановява животновъдството, заради перспективните пазари

За родното млечно и месодайно животновъдство има пазари не само в арабските страни, но и в Европа, смята земеделският министър

10:16 | 22.03.13 г. 9

Служебният министър на земеделието Иван Станков.  Снимка: МЗХ

Най-необходимо в сектор "Земеделие" към момента е да се развие млечното и месодайното животновъдство у нас и по-конкретно традиционното за България овцевъдство. За такава продукция има страхотен пазар – не само за арабските страни, но и за Европа. А ние сме убили производството си и няма какво да изнесем.

Това заяви служебният министър на земеделието и храните Иван Станков пред bTV, който коментира основните приоритети, на които страната ни трябва да акцентира по отношение на развитието на сектор "Земеделие".

Станков отбеляза като приоритет запазване на зърненото производство, зеленчукопроизводството, малките ферми, екологичното и биопроизводството.

Станков направи и коментар за състоянието на индустрията по отрасли. „Единственият отрасъл, в който нещата стоят добре, е зърнопроизводството, каза той,  докато плодовете и зеленчуковите култури са в окаяно състояние. Близо 90% от зеленчуците в България са от внос, продукцията на българското животновъдство се търси в чужбина, но страната ни не може да осигури необходимите количества", категоричен бе той.

По думите му животновъдството у нас е в критично състояние, дори го назова, като "окаяно".„Българите отглеждат от 5 до 10 пъти по-малко домашни животни. Според официалната статистика броят на едрия добитък от 2,35 млн. през 1900 г. е спаднал до 568 хил. към момента. Спадът при дребния добитък като кози и овце пък е рекорден - от 18 млн. през 1984 г. до около милион през последните години“, обобщи земеделският министър.

Според Станков причините за лошото състояние на сектора у на са свързани с крайно неправилния път, който е поет – ликвидационните съвети преди 20 години. "В Чехия и Германия, например, запазиха големите стопанства, въпреки приватизацията, докато при нас се ликвидираха животните, раздроби се земята”, обясни Станков.

Служебният министър на земеделието се похвали и с първия си успех - на състоялия се в началото на тази седмица Европейски съвет на министрите на земеделието, в което и той е участвал, България е успяла да защити заплащането за единица площ да продължи до 2020 г.

Освен това България ще може да прехвърля до 25% от средствата по Програмата за развитие на селските райони ПРСР) към мерките, които подкрепят прякото производство. „Парите по първия стълб никога не достигат – ето, не можахме да се разплатим с тютюнопроизводителите, но вече извоювахме възможността да можем прехвърляме пари от втори стълб - от селските райони, където те не се усвояват”, каза още служебният земеделски министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:55 | 13.09.22 г.
fallback