И през 2010 година българските региони си остават на дъното на европейските класации според брутния вътрешен продукт (БВП), измерен чрез покупателната способност на населението. Докладът на Евростат се отнася до регионите в общността.
За изчисление на богатството в регионите се използва покупателната способност, за да бъдат елиминирани разликите в цените в различните страни, обясняват от статистическата служба. За средна стойност на индекса в европейски мащаб е прието 100.
Според данните Северозападна България е регионът с най-нисък БВП - едва 26% от средното за ЕС, измерен чрез този показател. Следват го Северния централен регион и Североизточния регион в Румъния. И в двата региона БВП е 29% от средното за общността.
От анализа на статистическата агенция се вижда, че единствено Югозападният регион у нас е с показания на индикатора от 75% от средното за ЕС.
Регионът с най-висок БВП в Евросъюза, изчислен според покупателната възможност на населението, е Централен Лондон. Стойността на индекса е 328% от средното на ЕС. Следват Люксембург (266%) и Брюксел (223%).
41 от регионите надхвърлят стойност на индикатора от 125% от средното за общността. Това са най-богатите региони в ЕС. Осем от тях се намират в Германия, по пет са в Холандия и Австрия и четири са в Белгия. Общо 68 от европейските региони не постигат стойност на индикатора над 75% от средното за ЕС и получават етикета "бедни".