Едрият бизнес да помогне на най-нуждаещите се. За това призова служебният премиер Марин Райков след среща със съпредседателите на „Синята коалиция” в 41-то Народно събрание Иван Костов и Мартин Димитров. Сред предложенията на гостите са били конкретни мерки как да се противодейства на „неудържимата бедност, вследствие на която хора се самоубиват чрез запалване”.
Служебният премиер напомни, че правителството търси резерви в бюджета, които да насочи към най-уязвимите в социално отношение, но тези средства са ограничени.
„Българските индустриалци, така нареченият индустриален капитал, хората, които имат възможности, да помислят по какъв начин могат да проявят своята солидарност със своите съграждани в един тежък момент на изпитание“, призова Марин Райков. По думите му това е най-добрият начин бизнесът да бъде идентифициран като носител на национална отговорност и да се легитимира като социален партньор.
Премиерът изрази готовност да обсъди с представители на индустриалците у нас как може да стане това.
Райков даде и своеобразен отговор на Комисията за защита на конкуренцията, която вчера задочно отговори на призива му да назове монополите. Министър-председателят апелира да не се използва анализ на словосъчетанието му, за да се отхвърля искането за отговори на тези конкретни въпроси. Той беше категоричен, че ще продължи да настоява комисията да посочи тези, които злоупотребяват с монополно или господстващо положение.
Мартин Димитров изрази възмущение от реакцията на КЗК. „Беше казано на цялото общество от една държавна институция, че това не е тяхна работа“, каза Димитров, който попита риторично чия работа е това. По думите му в България има антимонополен орган, който отказва да изпълни задълженията си. Според него са ясни секторите с господстващо положение на определени играчи, които злоупотребяват с това и попитани, хората на улицата също могат да ги посочат. „Необходимо е тази комисия да си влезе в ролята, ако не, да си подават оставките“, коментира той.
Иван Костов индиректно посочи лекарствения бизнес като каза, че на премиера са представени мерки как да се неутрализират злоупотребите с господстващо положение на пазара на лекарствата в здравеопазването.
Мартин Димитров акцентира и върху подкрепата за малкия и среден бизнес от правителството чрез разплащане с фирмите, възстановяване на ДДС и „спиране на всеки вид рекет, какъвто имаше в миналото”. Тук е заетостта, тук е нарастването на доходите, тук са инвестициите, посочи той.
Костов и Димитров поискаха и промяна в работата с европейските фондове, която да осигури заетост, а не просто да бъдат харчени определени средства.
"Сините" посочиха и конкретни мерки, за да се осигури честността на вота.
Съпредседателите на „Синята коалиция” в 41-ия парламент предлагат държавната фирма „Информационно обслужване” да остане извън конкурса за преброител заради създадените притеснения, че може да злоупотреби при броенето на гласовете. Според тях тази работа може да бъде свършена от Националния статистически институт, който никой нямало да заподозре.
Служебният премиер повтори информацията, че на 26 март изтича срокът за подаване на документи от кандидатите за преброител на изборите на 12 май.
„Нека да видим кои са фирмите, които ще подадат документи и да преценим по един спокоен и хладнокръвен начин коя би била най-подходяща, за да поеме тези функции, които цялото общество очаква от нея“, каза Марин Райков.
Райков отново напомни, че основната цел на служебното правителство е да организира избори, а не да участва в тях. „Казвам го по отношение на тези, които се съблазняват да превърнат служебното правителство в боксова круша, поради това, че вероятно им е по-трудно да формулират някакво друго политическо послание“, коментира министър-председателят.
Костов и Димитров искат софтуерът на броенето на бюлетините да бъде качен на страницата на ЦИК и да бъде публичен, така че всеки да може да извърши дублиращо броене. Протоколите също да бъдат качвани в режим онлайн от РИК и ЦИК, искат още сините.
За противодействие на купуването и контролирането на гласовете на избирателите Иван Костов и Мартин Димитров са отправили молба към премиера шефовете на районните дирекции на МВР да се срещнат с партиите, чиито представители в СИК ще провеждат изборите и на тези срещи да се уточнят съвместни действия срещу купуването на гласове.
Председателят на Националния статистически институт Ренета Инджова заяви пред БТА, че "към момента не е целесъобразно НСИ да се занимава с броене на гласовете на предстоящите избори, защото нито според практиката ни, нито според статута ни има тази възможност".
„Това е политическо предложение. Кодът и статистиката на Европа, които аз стриктно следвам, не ми позволяват да участвам в такова мероприятие, но ако правителството вземе такова решение, ще се подчиня“, заяви Ренета Инджова.
Още новини за България четете в Dnes.bg
преди 11 години Апропо, същото важи и за лекарите. Преразпределителите да погледнат какво се случи в Чехия и да чакат същото на 5-та степен тук. Като почнете да *** като въшки по улицата и като няма да остане жив лекар, ще ви питам пак за справедливост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Щом искат солидарност работещите да вземат да разпишат тогава по 1 записна заповед за всички дългове на фирмата, в която работят в полза на шефовете си и тогава да опитат пак да искат "повече солидарност" Да я разпишат..ама когато фирмата поеме отговорност да зачита тяхния глас когато се стигне до решения за теглене на заем!;) Това е солидарност другото е тарикатлък! :D:D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Пич, аз съм програмист и вземам (условно) 5000 лв. чисто. Какво преразпределям ? Що да не е справедливо ? Щото съм учил 8 години и знам 4 езика, имам 2 магистратури и бачкам по 11 часа на ден ? Мога да върша същото за повече пари в Австрия, Германия и където се сетиш. 3/4 от приятелите са ми там. Като ме изгоните и мен и другите като мен, ще духате не супата, ами да не казвам какво... Нищо не си реже никой - като вземеш от мен още 250 лв. на месец какво ще решиш - и сега такива *** като мен ви плащат здравната система и пенсиите. Квалифицираните хора се изнасят непрекъснато, само разни некадърници и профсъюзни мародери ми обясняват кое било справедливо. Вие справедливостта ще си я получите след още 30 г. когато Филиповци ще ви изглежда като добре уредено гето ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години " олеги, нашата икономика най-общо се характеризира с (описвам грубо нещата):1. Депопулация и тежка демографска криза2. Ниско качество на работната ръка (да не говоря за отрицателното у ***)3. Твърде високо ниво на сивия секторВ резултат имаме една съвсем тънка прослойка ...."Все последици от справедливо споделяне. Да помислим кой има да губи повече от тези последици ? :D Кой си реже клона !? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Социалната помощ, не е еднопосочна улица! Помощ срещу усилието да си помогнеш сам. Преквалификация и приемане на реалността. Ниско образование, сравнително нисък доход."Всичко това-чудесно. Само че, ако се въведе отново прогресивен данък, много по-лесно ще ми е да си намаля заплатата, вместо да накарам 100 мързела да се понапрегнат още малко - още повече че, ако и на тях им я вдигнеш, и те ще почнат да плащат повече. Абе, някои, като мисля-мислят, пък, като измислят едно уродливо чудовище...Искаме свобода, братство, равенство? Какво равенство, ако пред Закона и хазната няма да сме равни? Равенството е именно в данъчната ставка, обаче: ТОГАВА И САМО ТОГАВА, ако вземеш от някого повече, ще е справедливо: Защото, е произвел/похарчил/ползвал повече. Не едного да наказваш, че е по-ефективен, а други да облагодетелстваш, че са спрели ученето, развитието, растежа и стремежите си още след училище, щото ги мързи или нямат желание за повече. Не бива, не може, НЕ Е РЕДНО ! ! ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Колеги, нашата икономика най-общо се характеризира с (описвам грубо нещата):1. Депопулация и тежка демографска криза2. Ниско качество на работната ръка (да не говоря за отрицателното у ***)3. Твърде високо ниво на сивия секторВ резултат имаме една съвсем тънка прослойка от нормално работещи бели хора със нормални семейства и средни доходи, говоря до 5'000 лв. на месец на работещ. ТЕЗИ хора издържат всички останали не само чрез данъците си, но и чрез осигурителните си вноски, които са квазиданъци, и които реално не са никак плоски ! Увеличавайки данъчното облагане на тази прослойка какво ще постигнете ? Нищо ! Още по-засилена имиграция, засилване на сивия сектор и снижаване на жизнения стандарт тъкмо на работещите хора. Бедните от това няма да забогатеят, нито ще им стане по-топло, че на съседа му взели повече. Това дори не е комунизъм или социализъм, а див популизъм на принципа - "Я не сакам на мене да ми е добре, а на Вуте да му е зле". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз винаги съм бил там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Социалната помощ, не е еднопосочна улица! Помощ срещу усилието да си помогнеш сам. Преквалификация и приемане на реалността. Ниско образование = сравнително нисък доход.100% съгласен с това отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "К'во значи солидарност бре ? Единия си продава просто труда, който понякога дори не е уникален, а другият движи целия бизнес, загубил си е личния живот, този на семейството и к'во ли не, за да организира 50-100-на бачкатори, често без образование и дори елементарни умения. Единия си е заложил имуществото пред банката, другия с какво отговаря ? Айде стига с това криворазбрано социализиране !"Това е твоят интерес. Разбираемо. Хайде да погледнем обаче малко обективно! Обективно е термин различен от СУБЕКТИВНО! Та ...ти /просто пример/ ако решиш да споделяш по малко не мислиш ли, че другите не са по глупави и те също ще споделят горе долу като теб. Е ...кой ще ти купува стоката!? С какви пари и от къде!? Е тогава наистина ще ти вземат имуществото от там където си го заложил /защото няма да ти стигнат продажбите за да си платиш масрафа!/ и вината няма да е на работника ти или на правителството нито на колегите ти, а твоя. Примера е опростен но горе долу така стоят нещата.:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Разбирам позицията ти на работодател, но си мисля, че не можеш да не се съгласиш с факта, че при 10% плосък данък за капитала (дай да не отваряме темата за общата тежест с осигуровки и т.н.), ножицата между бедни и богати се отваря много бързо. Под богат разбирай релативно в сравнение с останалите. Ново дефиниране на преразпределението е абсолютно задължително, само че да е ясно казано: Социалната помощ, не е еднопосочна улица! Помощ срещу усилието да си помогнеш сам. Преквалификация и приемане на реалността. Ниско образование, сравнително нисък доход. Плоският данък беше огромната лъжа, че сега идват инвеститорите и прикриването на проблемите в правораздаването-истинската причина да няма бизнес в БГ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар