Едрият бизнес да помогне на най-нуждаещите се. За това призова служебният премиер Марин Райков след среща със съпредседателите на „Синята коалиция” в 41-то Народно събрание Иван Костов и Мартин Димитров. Сред предложенията на гостите са били конкретни мерки как да се противодейства на „неудържимата бедност, вследствие на която хора се самоубиват чрез запалване”.
Служебният премиер напомни, че правителството търси резерви в бюджета, които да насочи към най-уязвимите в социално отношение, но тези средства са ограничени.
„Българските индустриалци, така нареченият индустриален капитал, хората, които имат възможности, да помислят по какъв начин могат да проявят своята солидарност със своите съграждани в един тежък момент на изпитание“, призова Марин Райков. По думите му това е най-добрият начин бизнесът да бъде идентифициран като носител на национална отговорност и да се легитимира като социален партньор.
Премиерът изрази готовност да обсъди с представители на индустриалците у нас как може да стане това.
Райков даде и своеобразен отговор на Комисията за защита на конкуренцията, която вчера задочно отговори на призива му да назове монополите. Министър-председателят апелира да не се използва анализ на словосъчетанието му, за да се отхвърля искането за отговори на тези конкретни въпроси. Той беше категоричен, че ще продължи да настоява комисията да посочи тези, които злоупотребяват с монополно или господстващо положение.
Мартин Димитров изрази възмущение от реакцията на КЗК. „Беше казано на цялото общество от една държавна институция, че това не е тяхна работа“, каза Димитров, който попита риторично чия работа е това. По думите му в България има антимонополен орган, който отказва да изпълни задълженията си. Според него са ясни секторите с господстващо положение на определени играчи, които злоупотребяват с това и попитани, хората на улицата също могат да ги посочат. „Необходимо е тази комисия да си влезе в ролята, ако не, да си подават оставките“, коментира той.
Иван Костов индиректно посочи лекарствения бизнес като каза, че на премиера са представени мерки как да се неутрализират злоупотребите с господстващо положение на пазара на лекарствата в здравеопазването.
Мартин Димитров акцентира и върху подкрепата за малкия и среден бизнес от правителството чрез разплащане с фирмите, възстановяване на ДДС и „спиране на всеки вид рекет, какъвто имаше в миналото”. Тук е заетостта, тук е нарастването на доходите, тук са инвестициите, посочи той.
Костов и Димитров поискаха и промяна в работата с европейските фондове, която да осигури заетост, а не просто да бъдат харчени определени средства.
"Сините" посочиха и конкретни мерки, за да се осигури честността на вота.
Съпредседателите на „Синята коалиция” в 41-ия парламент предлагат държавната фирма „Информационно обслужване” да остане извън конкурса за преброител заради създадените притеснения, че може да злоупотреби при броенето на гласовете. Според тях тази работа може да бъде свършена от Националния статистически институт, който никой нямало да заподозре.
Служебният премиер повтори информацията, че на 26 март изтича срокът за подаване на документи от кандидатите за преброител на изборите на 12 май.
„Нека да видим кои са фирмите, които ще подадат документи и да преценим по един спокоен и хладнокръвен начин коя би била най-подходяща, за да поеме тези функции, които цялото общество очаква от нея“, каза Марин Райков.
Райков отново напомни, че основната цел на служебното правителство е да организира избори, а не да участва в тях. „Казвам го по отношение на тези, които се съблазняват да превърнат служебното правителство в боксова круша, поради това, че вероятно им е по-трудно да формулират някакво друго политическо послание“, коментира министър-председателят.
Костов и Димитров искат софтуерът на броенето на бюлетините да бъде качен на страницата на ЦИК и да бъде публичен, така че всеки да може да извърши дублиращо броене. Протоколите също да бъдат качвани в режим онлайн от РИК и ЦИК, искат още сините.
За противодействие на купуването и контролирането на гласовете на избирателите Иван Костов и Мартин Димитров са отправили молба към премиера шефовете на районните дирекции на МВР да се срещнат с партиите, чиито представители в СИК ще провеждат изборите и на тези срещи да се уточнят съвместни действия срещу купуването на гласове.
Председателят на Националния статистически институт Ренета Инджова заяви пред БТА, че "към момента не е целесъобразно НСИ да се занимава с броене на гласовете на предстоящите избори, защото нито според практиката ни, нито според статута ни има тази възможност".
„Това е политическо предложение. Кодът и статистиката на Европа, които аз стриктно следвам, не ми позволяват да участвам в такова мероприятие, но ако правителството вземе такова решение, ще се подчиня“, заяви Ренета Инджова.
Още новини за България четете в Dnes.bg
преди 11 години Манталитет :......."Този род благотворителност за първи път се появява в Неапол. Хората предварително плащали кафето на някой, който не може да си позволи чаша горещо кафе. Там оставяли в заведенията, по този начин не само кафета, но и храна. Вече е напуснала границите на Италия и е разпространена в много градове из целия свят."...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Бизнесът в BG е затънал в дългове . В Библията се казва: по банковите сметки ще ги познаете.Топ 500 мегабогаташите в BG са:1. Босовете от милицията, чиито джипове засенчват хълмовете по магистралата.2. Чиновниците от раздутите щатове които се изхранват с методики за 'добре свършена работа'3. Профсъюзите с небостъргача, които нямат проблем с парното, тока и водата, защото никога не са плащали от джоба си такива.4. Богати 'индустриалци' са също някои служебни премиери, които си спретнаха пир по време на чума оня ден в Шератон5. Богати 'индустриалци' са и социално слабите наследници на магистратите, с еднолични кооперации по дюните на Черноморието.6. Но най-богатите 'индустриалци' са бившите депутати, които се вълнуваха повече от банките в Кипър и спогодбата за избягване на двойно данъчно облагане със Швейцария, отколкото от протестите.Никой богат индустриалец не може да си позволи да си раздава по 1300 лв. на месец като компенсация за 'безработен'.Тази 'бедни' трябва да помагат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Недоумявам, за каква толерантност иде реч в това да споделяш успеха! Та това е ЖИЗНЕНО НЕОБХОДИМО и се чудя как не се осъзнава! И в личен и в обществен план. Явно се иска време,...поколения за да узреят новоизлюпените капиталисти. Има мноооого да ги "пошляпват" западните им колеги. Ще се научат но не и през нашето поколение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Както казах, очевадно е че не сме на едно мнение. За мен ТОЛЕРАНТНОСТТА се изразява в това, да приемам хората такива каквито са. Само така може да се достигне до съзнанието за ОБЩЕСТВО. На мен приятел държавата ми взима над 50% от доходите като данъци (без да слагам ДДС). По телевизията дават безработни които даже и не искат да се напънат да започнат работа и не ми е хубаво като ги гледам, защото те живеят от това, което държавата взима от мен. От друга страна обаче, понеже както вече писах имам късмета да "виждам на живо", как се случват много неща в икономиката и политиката, мога само да ти кажа (а ти ако искаш го разбери), че може и да не е добро, но може да се окаже, че преразпределението е единственият вариант, който може да гарантира някакъв относителен "социален мир". Помисли върху това. Няколко % отгоре няма да те направят по-беден, но ще можеш да продължиш напред. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години " Бих ти отговорил на питанията, но от изложението ти стигам до извода, че няма смисъл. Просто няма да ме разбереш. Ако все пак искаш да се опиташ, помисли върху думите ОБЩЕСТВО, СЪЖИТЕЛСТВО, ТОЛЕРАНТНОСТ, ДОБРОДЕТЕЛИ " Значи, казаното от мен не противоречи на девиза /с главни букви в твоя пост. Не съм съгласен, обаче, че, ако съм толерантен и добродетелен, трябва още да съм и глупав и безотговорен. А глупаво и безотговорно е да твърдя, че искам свобода, демокрация, равни възможности и, същевременно, да действам срещу тях. Или сме равни, или не сме равни. Иначе, по всички други показатели уж да сме равни, а, опре ли до даряване част от собствените си приходи на обществото, да има повече и по-малко равни. ИЛИ-ИЛИ, пич. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ако аз съм адресата на квалификациите : 'мушморок" и "***", ще си позволя да отбележа, че възмущението Ви, най-вероятно е предизвикано от неправилен прочит на смисъла на поста ми по-долу. Употребил съм думата : каймак в кавички, именно защото , мое най-дълбоко убеждение е това ,че е недопустимо хората да бъдат делени на по-ценни и по-малко ценни. Надявам се с това разяснение, да съм допринесъл за разсейването на възникналото недоразумение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Да бе Страхо, ама така само да се казва, кой за какво е виновен май, май няма да помогне. Трябва обществото (ако още има такова) да си сложи приоритети, да се знае кое е най-важно и кое по-малко важно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Без пипане на ДДС! Това е един от най справедливите данъци! Вдигане на минималната заплата би оказало най благоприятен ефект. Ниско платените, са най сигурните данъкоплатци а и със сигурност ще харчат в БГ и няма да изнасят милиони в странство! Парите в обръщение ще се увеличат и всички ще имаме полза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "А за лекарите си прав. Положението в БГ е ужасно. Сега един мой приятел лекар, не практикувал от години тъй като работеше като медицински представител с доход близък до твоя, се готви да напусне БГ. Неговото обяснение беше много кратко и тежко: Скапан матрял. Не издържам повече ..."Еми то е следствие на ниските доходи на населението. Но и те имат "трески за дялане" Когато искат европейско заплащане да си плащат на университетите в БГ европейски такси! Няма ние данакоплатците, да им поемаме разхода по образованието а после да протестират когато го връщат под формата на по ниско заплатени услуги! Второ; Те самите трябва да обуздаят крадливата си върхушка там из техните съсловни организации преди да претендират за каквото и да е защото дори и да увеличим разходите за здраве едва ли редовите лекари ще го усетят. Така, че те до голяма степен като съсловие са си виновни и е грозно да ползват пациентите си като "жив щит" за претенциите си. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Еми ... аз основните резерви ги виждам по следните няколко направления (без претенции за изчерпателност):- Ефективност в борбата с ДДС мафията;- Намаляне ДДС за някой "чуствителни" стоки;- Намаляване на несъбраните сборове от контрабанда;- Снижаване нивата на корупция при разходването на публични париВсе неща, които предполагат наличието на функционираща държава и институции, ние с такава явно не можем да се похвалим... отговор Сигнализирай за неуместен коментар