Ежемесечното отчитане на потребената топлоенергия е възможно и на територията на София, но може да стане само с въвеждането на уреди за дистанционно отчитане или със самоотчет. Самото въвеждане за столицата ще струва близо 10 млн. лв.
Това заяви Елена Гоцева, правен съветник в асоциация „Активни потребители“ пред БНТ. Гоцева коментира предложенията на работната група към Столична община, която бе ангажирана с търсенето на мерки за подобряването на сметките на потребителите на „Топлофикация“- София.
Припомняме, че във вторник столичният кмет Йорданка Фандъкова представи на служебния министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев подготвените от групата 4 конкретни мерки . Една от тях бе именно въвеждането на ежемесечно отчитане на потребената топлоенергия.
„Ежемесечното отчитане е напълно постижимо, но в София е малко по-трудно, заради многото абонати, многото сгради. Технически е невъзможно то да бъде извършвано всеки месец от служител на топлинните счетоводители на място“, коментира още Гоцева.
Същевременно Валентин Терзийски, заместник-председател на Асоциацията на топлофикационните дружества, коментира, че ежемесечно отчитане вече има в градове като Плевен още от 2004 г.
„Тази практика съществува в Плевен - ежемесечно отчитане по реални сметки. В София обаче са много абонатите и затова този принцип на този етап почти не е прилаган. Лесно е там където „търговският прибор“ е изнесен навън и не се налага присъствието на собственик, за да бъде извършено отчитането“, заяви той.
"С навлизането на уредите за дистанционно отчитане, това може да стане и в София. Евентуално ще има едно контролно посещение в годината от дружество по избор на собствениците на сградата, което ще проверява самоотчета", допълни още Терзийски.
Гоцева направи коментар и по повод кражбите на топлоенергия и тяхното санкциониране от държавата.
По думите й законът такъв, че много трудно могат да бъдат санкционирани крадците, затова и няма известен случай на осъден за кражба на топлоенергия.