"Ако се стигне до безизходица след парламентарните избори, това ще задълбочи кризата в страната. Няма значение дали след тях ще има коалицинно правителство, програмен кабинет или широка коалиция - всичко е по-добър сценарий за България от това да се отправим към нови избори“, заявява президентът Росен Плевнелиев в интервю за Ройтерс.
Като водеща новина за световната си емисия агенцията извежда, че служебното правителство няма да променя фискалната политика или валутния борд и че политиците трябва да си сътрудничат, за да парират кризата.
И десноцентристката партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов, и социалистите набират около 20 процента в проучванията на общественото мнение,така че победителят в изборите почти сигурно ще се нуждае от коалиция, за да управлява, но ГЕРБ и по-малки партии изразиха резерви срещу сътрудничеството с други, описва моментната политическа ситуация Ройтерс.
"След протестите срещу корупцията в държавната администрация и цените на енергийните монополи, най-бедната страна в ЕС е изправена пред предсрочни избори през май, които почти сигурно ще завършат без ясен победител и с разпокъсан парламент. Президентът Росен Плевнелиев призова всички партии да отворят списъците си с кандидати за реформаторски настроени политици, които не са зависими от сенчестия бизнес, ако не искат протестите да избухнат отново". След като добавя, че безработен 41-годишен мъж е станал в сряда шестият самозапалил се, Ройтерс цитира Плевнелиев: "Най-голямата ми надежда е отговорните политици да сформират правителство. Безотговорните политици ще си играят партийните игрички."
Президентът отхвърля съмненията, че поради несигурността от изхода на изборите, комбинирана с призивите да се увеличат разходите, за да се успокои гнева на протестиращите, България може да спре да се придържа към строга фискална политика.
Това е изключено, отговаря Плевнелиев. "Правителството може да направи доста неща, но едно нещо, което е извън правомощията му, е да променя бюджета или да излиза извън неговата рамка. Това просто няма да се случи".
Докато икономиката се възстановява от дълбока рецесия и безработицата достигна на най-високото си равнище от осем години насам - 12 процента, правителството няма много място за маневриране, пише още Ройтерс.
Плевнелиев, чиято роля е до голяма степен церемониална и който беше също толкова мишена за протестиращите, колкото и партийните политици, назначи технократска администрация, която да изведе България до изборите, и обеща, че тя ще работи, за да помогне на най-нуждаещите се в страната със средна месечна заплата от 400 евро.