fallback

Правителството търси възможности за сваляне цената на тока

Икономическият министър водел активен и конструктивен диалог с трите електроразпределителни дружества, съобщи служебният премиер

14:59 | 20.03.13 г. 5

Търсят се възможности за допълнително, макар и минимално понижение на цената на тока, съобщи служебният премиер Марин Райков след първото заседание на новия кабинет. В тази връзка икономическият министър водел активен и конструктивен диалог с трите електроразпределителни дружества.

Служебният премиер успокои, че не се обсъжда поскъпване на тока за потребителите, като визира информация за искан ръст в цената от ЕВН. Райков увери, че няма да има безпринципен натиск върху инвеститори, но правителството ще се стреми към анализ на системата на ценообразуване, включително, ако е възможно и чрез независим международен одит.

Служебният вицепремиер Екатерина Захариева коментира, че проблемите в сектора са натрупани през годините и при всички по веригата. Според нея е необходима проверка, за да се види дали са възможни тези резерви, защото към момента се заявявало от регулатора и от участниците във веригата, че те не са възможни.

В рамките на десет дни всяко електроразпределително дружество се очаква да представи промени в общите условия към потребителите с цел защитата на правата на абонатите да бъде на по-високо ниво.

Райков заяви, че темата за начина, по който функционират регулаторите, не само Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), е ключова. Той отново настоя Комисията за защита на конкуренцията да се самосезира и да отговори кои са монополистите и какви картелни споразумения функционират. “Не мога да приема като гражданин на тази страна, че това досега не е направено при положение, че имаме цяла поредица от наказателни процедури срещу България, които са именно в тази посока”, каза служебният премиер.

На няколко пъти и премиерът, и финансовият министър успокоиха за състоянието на публичните финанси. “Бюджетът, както е приет, може да бъде изпълнен”, каза финансист №1 Калин Христов. По думите му няма индикатори, че това няма да се случи или че има значително забавяне на приходите. “Всичко, което е заложено, ще бъде спазено и то без особени проблеми”, увери служебният премиер.

Христов заяви, че случващото се в Кипър създава напрежение в рамките на еврозоната и затова ефектът върху българската икономика би бил косвен. Според него аналогия между Кипър и България въобще не може да бъде правена. Освен по-добрата фискална позиция на България, той изтъкна и това, че икономиката ни няма директна експозиция към кипърската.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:33 | 13.09.22 г.
fallback