IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

FT: ЕС да обърне внимание на обезпокоителните сигнали от Югоизточна Европа

Протестите в България не са срещу строгите икономии, както някои анализатори решиха, а демонстрация срещу тежкия преход, пише в анализ на изданието

09:15 | 14.03.13 г. 45
FT: ЕС да обърне внимание на обезпокоителните сигнали от Югоизточна Европа

В югоизточните територии на Европейския съюз предупредителните светлини мигат в червено и останалата част на Европа трябва да обърне внимание на тези сигнали.

Миналия месец правителството на България подаде оставка след серия от протести и това събитие беше определено от анализатори като поредната реакция срещу строгите икономии. Но като се има предвид подобната ситуация, при която падна румънското правителство предишната година и приемането на конституционни промени в Унгария, за които се твърди, че застрашават демократичните ценности, явно се случва нещо по-дълбоко, се посочва в анализ на FT.

Протестите в България са най-мащабните от 1997 г. насам и бяха предизвикани от спираловидния ръст на сметките за електричество. Поради тази причина те се превърнаха в надпартийни демонстрации, водени предимно от граждани на средна възраст, а не от опозиционните партии и студенти, както беше през 1989 г. при падането на социалистическия режим и през 1997 г. по време на финансовата криза в страната, пише в анализа.

На сегашните протести хората призоваха за промяна на политическия режим, отхвърлиха политическите парии и поискаха свикването на Велико народно събрание, за да се промени Конституцията да се даде възможност за гражданско участие във властта.

Протестите в България не бяха протести срещу строгите икономии. Страната е нещо като „фискална звезда“, тъй като покрива всички стандарти на Европейския съюз за бюджета, а и освен това не се наложи чак такова затягане на коланите, каквото имаше в нейните съседки. Хората се изправиха срещу политическия елит и политическата система, които според българите са се провалили, защото страната остава на опашката на ЕС по доходи.

Може да се видят приликите с Италия, където движението „5 звезди“ на комика Джузепе (Бепе) Грило получи широка подкрепа заради разочарованието от поддържането на статуквото. Но има и допълнителен елемент в пост-комунистическите държави-членки на ЕС като България – хората отхвърлиха т. нар. преход (бурните 20 години, през които тези страни преминаха, преди да влязат в съюза), посочва още изданието.

„Преходът беше болезнен и досега трябваше да сме постигнали съвсем различен живот. Щяхме да живеем ако не като германците, то поне като гърците. Това обаче никога не се случи“, коментира пред изданието Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии.

Протестите в България бяха „запалени“ от високите сметки за електроенергия и насочиха недоволството срещу приватизираните електроразпределителни дружества, които се възприемат като предприятия с твърде удобни връзки с правителството и регулаторните органи.

Последна актуализация: 15:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 7 rate down comment 2
Masta'Trada&#03
преди 11 години
Какви наказаниа!?! Та тези които трябва да ги 'накажат' са водещите капиталисти - локомотивите на икономиката. Трябва да ги национализират и приватизират наново ли??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 35 rate down comment 0
albobo76
преди 11 години
Епа, т'ва нема да стане. Работеща прокуратура и съд значи 99% от БГ елита да иде в затвора, Т.е. елитът да си направи харакири - това няма да стане дори и по заповед на Западните им господари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 42 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Не искаме валута или помощ. Искаме работещ съд/прокуратура/полиция, която да внушава респект, в тези които са решили да не спазват никакви правила и да крадат и предават националния интерес, пред вътрешната и външна мафия. Няма ли наказания и 1 трлн евро да ни преведат, всичко ще потъне като в плаващи пясъци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 35 rate down comment 3
deant
преди 11 години
ФТ са прави за едно. Много медии и политици ползваха случаят в България, като карта в спора за или против икономиите. При нас положението изобщо не е такова, защото ние не сме правили икономии изобщо, всичко което правихме, и то не от 2-3-5 години, а в последните 20+ е крадене, не икономии. Затова скочиха българите. Жалко, че от "елита" пак им се подиграха и де факто направиха чупка в кръста, за да няма срещу кого да се вика. Но на изборите ПАК няма за кого да се гласува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 21
lordrad
преди 11 години
ЕС веднага трябва да ни преведе поне 100милиарда евро помощ за близките 2г. само така ще дръпнем напред.Не искаме съвети а искаме твърда валута.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още