Скандирането „Мафия“ пък отразява широкото възприятие за връзкарството сред политическия елит, както и връзките на политиците с олигарсите, които направиха милиони от прехода, а в някои случаи дори с организираната престъпност, пише в анализа.
Според Иван Кръстев гражданите вярват, че с края на социалистическия режим се е положило началото на просперитета точно на тези групи хора, но не и на обикновения човек.
След пет години на икономическа стагнация, тези чувства се разпространяват в бившите социалистически страни, които остават най-бедните в Евросъюза. В Румъния например през 2010 г. се наложиха болезнени мерки за икономии, заради които през 2012 г. се проведоха мащабни протести и правителството подаде оставка. По-късно премиер и президент също се изправиха един срещу друг, което заплашваше конституционния ред в страната, припомня изданието.
В Унгария ответната реакция срещу прехода дойде по-рано, след като страната стана първата държава от Централна и Източна Европа, изпаднала в тежка криза и спасена от Международния валуген фонд (МВФ). По-късно дясноцентристкото правителство падна. Партията на Виктор Орбан се възползва от недоволството, самият той обвини безпорядъка, оставен от социалистите, и спечели две трети мнозинство в парламента през 2010 г.
Много от любимите на Орбан теми – за съмнителните приватизации, печалбарството за сметка на унгарския народ и намесата на Брюксел, са съвсем в съзвучие с протестиращите в България и Румъния, посочва изданието.
В отговор ЕС призова да се търсят начини за справяне с отстъплението от демократическите стандарти в държавите-членки и да получи нови правомощия, за да се бори с нарушенията на „фундаменталните ценности“, включително възможност да спира европейски фондове.
Иван Кръстев подчертава обаче, че държавите от ЕС трябва да положат повече усилия, за да вникнат по-дълбоко в проблемите на страните-членки от бившия източен блок. По думите му те трябва да се ангажират с по-тясно сътрудничество в дългосрочен план за институционалното изграждане в тези страни.
Ако това не се случи, има риск напрежението срещу прехода да се разпространи още по-широко. Това включва не само другите бивши комунистически държави-членки на ЕС, но и бившите югославски републики, които все още не са се присъединили към общността, но на перспективите им за членство се гледа като на най-добрата гаранция за тяхната стабилност, заключава изданието.
преди 11 години Какви наказаниа!?! Та тези които трябва да ги 'накажат' са водещите капиталисти - локомотивите на икономиката. Трябва да ги национализират и приватизират наново ли?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Епа, т'ва нема да стане. Работеща прокуратура и съд значи 99% от БГ елита да иде в затвора, Т.е. елитът да си направи харакири - това няма да стане дори и по заповед на Западните им господари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не искаме валута или помощ. Искаме работещ съд/прокуратура/полиция, която да внушава респект, в тези които са решили да не спазват никакви правила и да крадат и предават националния интерес, пред вътрешната и външна мафия. Няма ли наказания и 1 трлн евро да ни преведат, всичко ще потъне като в плаващи пясъци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ФТ са прави за едно. Много медии и политици ползваха случаят в България, като карта в спора за или против икономиите. При нас положението изобщо не е такова, защото ние не сме правили икономии изобщо, всичко което правихме, и то не от 2-3-5 години, а в последните 20+ е крадене, не икономии. Затова скочиха българите. Жалко, че от "елита" пак им се подиграха и де факто направиха чупка в кръста, за да няма срещу кого да се вика. Но на изборите ПАК няма за кого да се гласува. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ЕС веднага трябва да ни преведе поне 100милиарда евро помощ за близките 2г. само така ще дръпнем напред.Не искаме съвети а искаме твърда валута. отговор Сигнализирай за неуместен коментар