fallback

Райфайзенбанк снижи прогнозата си за растежа у нас през 2013 г.

Слабостите в еврозоната и вътрешната несигурност влошават перспективите пред икономическия растеж, се казва в анализ на банката

16:32 | 13.03.13 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Основна причина за забавянето на растежа у нас през последната четвърт на 2012 г. (до 0,3% на годишна база от 0,9% за деветмесечието) е влошаването на външната среда, съответно реализираният спад на износа с 1,7% спрямо същия период на 2011 г., се казва в месечния икономически анализ на Райфайзенбанк (България) ЕАД.

„Очакванията ни бяха през четвъртото тримесечие да има по-висок темп на икономически растеж спрямо предходните три”, коментира главният икономист на Райфайзенбанк Калоян Ганев. „По-неблагоприятно от прогнозираното е и състоянието на икономиките в еврозоната, което ще се отрази негативно и на резултатите на България през първото полугодие на текущата година." "Несигурността около предстоящите парламентарни избори също вероятно ще накара инвеститорите да изчакат с плановете си, както и домакинствата да бъдат по-предпазливи в потреблението. При тези допускания се налага да преразгледаме и намалим очакванията си за икономическия растеж през 2013 г. от сегашните 1,5% до 0,5-1%”, допълва той.

Слабото представяне на икономиката в края на 2012 г. съответства и на отчетения дефицит по текущата сметка на платежния баланс, който е по-малък от очаквания – 371,4 млн. евро (0,7% от БВП).

Банката все пак отчита, че инвестициите продължават да се развиват добре, като за четвъртото тримесечие растежът им на годишна база е 5,6%, а за цялата година достига 9,6%.

По отношение на инфлацията анализаторите на Райфайзенбанк регистрират развитие, изцяло съответстващо на очакванията – месечният темп на показателя през януари е 0,4% спрямо декември, като храните са основният определящ фактор за постигнатата стойност. Пазарът на труда показва негативна динамика – безработицата достига 12,4% в края на 2012 г., а средно за цялата година стойността е 12,3%. Посочва се сравнително високият бюджетен дефицит през януари 2013 г. – 536,5 млн. лв. (0,7% от БВП), което като цяло съответства на прогнозата на банката за по-висока стойност на показателя за цялата година (2%) спрямо заложената в Закона за държавния бюджет. Фискалният резерв спада през същия месец до 4,1 млрд. лв., като намалението се дължи на изплащането на лихвите и главницата по еврооблигациите, чийто падеж настъпи на 15 януари 2013 г.
Анализът отбелязва, че през януари, в унисон с очакванията, продължават да нарастват и лошите и преструктурирани кредити в банковата система, като сумата им достига 9,7 млрд. лв., или 22,6% от всички заеми.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:29 | 12.09.22 г.
fallback