Екипът на служебния кабинет е направен "като за чужбина". Това заяви пред "Фокус" социологът Андрей Райчев по повод избора на държавния глава Росен Плевнелиев за състав на служебното правителство.
„Това са хора, които прекрасно си говорят навънка, ще направят много добро впечатление навънка. Не знам дали ще успеят да успокоят хората вътре – няма да им е лесно. Това са хора с огромен международен опит, но без опита в най-важното – общуването с изсипалия се на улицата български народ”, коментира той
„Аз не вярвам, че България може да бъде лекувана преди да се постави диагнозата. Ние не можем да направим диагнозата на ситуацията – всички са объркани: и професионалните политици, и непрофесионални политици, и хората, които са на улицата. Те са объркани, защото не е ясно от какво боледува държавата – нямаме съгласие по въпроса", категоричен бе Райчев.
Социологът заяви, че служебният министър-председател Марин Райков е дипломат, но не е сигурно дали уменията му в тази област ще бъдат достатъчни, за да решат проблемите на държавата.
„Този човек е свикнал да прокарва меко някаква политика, но чак да тръгне да лекува – не ми се вярва. А за да имаме диагноза, преди всичко трябва да видим какво става с нашите пари", допълни той.
Съставът на служебния кабинет бе коментиран и от социологът Васил Тончев, директор на социологическа агенция „Сова Харис”.
"Очаквам Марин Райков да не направи никакви компромиси по отношение на изборния процес и да се опитва да спазва европейските правила", заяви той.
Според него служебният премиер е подходяща фигура, доказан професионалист, човек с високи експертни познания, човек с висока култура.
„Освен всичко, е приет и на запад сред нашите партньори, което също има съществено значение”, заяви Тончев.
„Рисковите пред служебния кабинет са главно да не успее да успокои обстановката в страната, да не успее да направи мост с гражданското общество, което в момента знаем, че е на улицата и което иска сериозни промени сред политическия елит, което иска да бъде чуто и институциите в страната да се съобразяват с него”, посочи още социологът.
По негови думи не е реалистично в кратък срок да има съществени промени в доходите на гражданите.
„Могат да се направят някои знакови стъпки от типа на цената на тока и някакъв натиск към някои от монополите. Но това е много дългосрочна програма, в която трябва да започнем да опазваме ресурсите, които има в България и те да бъдат в полза на обществото, а не да се разтичат в най-различни посоки. Досега бяхме разграден двор, както се оказа. Надявам се, че постепенно ще се наложат тези стъпки, които ще покажат, че вървим в обратна посока”, заяви Тончев.