fallback

Минималната заплата е нараснала с 28% през мандата на ГЕРБ

Социалното министерство отчете над 29% ръст на средната заплата за страната, но пропусна безработицата в отчета за свършената работа

12:40 | 12.03.13 г. 8

С 28,2% е нараснала минималната заплата по време на управлението на ГЕРБ, отчитат от Министерството на труда и социалната политика (МТСП). В момента размерът на минималното възнаграждение е 310 лева, а нетната минимална заплата (след удръжките за социално и здравно осигуряване) е 243 лева, което е ръст от 29,3% в сравнение с 2009 г.

Доходите на най-ниско платените работници пък са се повишили с 30%, допълват от социалното министерство.

От ведомството допълват, че от третото тримесечие на 2009 г. до третото тримесечие на 2012 г. средната работна заплата за страната се е увеличила номинално с 29,3%, а реално – с 16,4%. В частния сектор е отчетен номинален ръст на средната заплата от 36,8% и реален – от 23,1%, а в обществения – съответно 13,3% и 2%.

От министерството посочват, че от началото на управлението на ГЕРБ досега са направени законодателни промени, с които са уредени правата на работници и служители, които са работили в друга държава-членка на Европейския съюз, правото на погасяване на платения годишен отпуск, установяването на трудов стаж по съдебен ред, правата на надомните работници, въведени са съвременни международни трудови стандарти в областта на трудово-медицинското обслужване на работниците и служителите, както и е модернизирана пенсионната система.

От социалното министерство припомнят, че на 1 ноември 2010 г. беше подписано споразумение, с което се прие пенсионната реформа. Предвижда се от 1 януари 2015 г. пенсиите на ранно пенсионираните да се изплащат от професионалните пенсионни фондове, от 2017 г. се увеличава вноската за универсалните пенсионни фондове от 5 на 7%, както и нарастват плавно изискуемата възраст и трудов стаж за придобиване на пенсия.

От социалното министерство подчертават, че е започнал процесът по модернизиране на услугите по заетостта, което предоставят бюрата по труда. В момента се изгражда единна система на търсене и предлагане на работна сила с цел облекчаване на достъпа до безплатна информация за свободните работни места. В тази връзка се въведе задължение за работодателите от администрацията, държавните предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон и общинските предприятия задължително да обявяват в бюрата по труда свободните работни места.

От министерството припомнят също така, че се регламентираха условията и реда за регистрация на предприятията, които дават временна работа. Въведе се единно разрешение за пребиваване и работа „синя карта на ЕС” за целите на висококвалифицираната заетост на чужденци в България.

Социалното министерство подчертава, че е приета и нова национална инициатива за насърчаването на заетостта сред младите хора, както и са разработени и актуализирани няколко стратегически документа, засягащи демографските промени, насърчаването на активния жилот на възрастните хора, заетостта, възможностите за професионална реализация на хората с увреуждания, социалното включване и други.

Ведомството отчита и всички политики, насочени към активни мерки на пазара на труда и осигуряване на заетост и преквалификация, както и в областта на социалната закрила и равните възможности, включително и с европейски средства по линия на програмата за развитие на човешките ресурси. Интересното е, че в доклада в обем 51 страници липсва информация за броя безработни в началото и в края на управлението на правителството. Изброени са редица мерки и програми, по които се е работило през годините, но няма данни нито за нивото на безработица, нито за броя хора без работа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:56 | 13.09.22 г.
fallback