Политическите сили одобряват евентуалната номинация на посланика ни в Париж Марин Райков за служебен премиер.
Днес в 16 ч. президентът Росен Плевнелиев ще обяви състава на служебното правителство, което ще управлява до предсрочните избори, които ще се състоят на 12 май. На този етап в общественото пространство неофициално се тиражира името на Марин Райков като бъдещ служебен премиер.
Към момента Райков заема поста извънреден и пълномощен посланик на Република България в Република Франция. Влизането му в политиката става през 1998 г., когато става зам.-министър на външните работи в кабинета на Иван Костов.
„Това е една добра кандидатура и трябва да дадем кредит на доверие, защото служебният кабинет има много важна работа – да успокои обществото, да започне важни мерки срещу монополите и да проведе честни избори“, заяви днес пред bTV Мартин Димитров от „Синята коалиция“.
По думите му, ако Райков бъде посочен от държавния глава за премиер, това било добър вариант. Димитров е категоричен, че посланикът ни в Париж е професионалист, който трябва да получи доверие.
Свое мнение изказа и Доброслав Димитров от ГЕРБ който заяви, че Райков е една консенсусна, а не толкова политическа кандидатура. По думите му подобна номинация е най-подходяща в този момент. „Предвид тежката ситуация може би това ни е необходимо – един дипломат, тъй като има доста недоверие, натрупано в обществото и във всички политическите сили“, коментира той.
Според Димчо Михалевски от БСП няма време за отстрелване на кандидатите, а президентът трябва да поеме своята отговорност днес в 16 часа.
„Райков е позната и авторитетна фигура, но за нас е важно как ще работи в екип целият служебен кабинет, защото има да решава много важни задачи, и ние ще оценяваме действията и на кабинета, и на евентуалния служебен премиер по техните резултати“, заяви червеният депутат.
Хасан Адемов от ДПС смята, че номинация на Марин Райков показва, че идеята на президента е кандидатът за служебен премиер да е равноотдалечен от всички политически сили.
„Райков е носител на евроантлантически ценности, доказал го е през годините, но много по-важно е линията, която ще следва служебният кабинет и структурата на този кабинет, за да може да отговори на очакванията“, коментира депутатът от ДПС.
Според него намеренията на държавния глава единият от вицепремиерите в служебния кабинет да е социалният министър показва, че Плевнелиев иска да отговори на очакванията на протестиращите. Също така показва, че политиката на доходите, „която беше загърбена през последния мандат, ще бъде доминираща в служебния кабинет.
Възможността Райков да бъде служебен премиер потвърди и журналистът Валерия Велева, която бе категорична, че именно той ще заеме поста и ще управлява страната през следващите 2 месеца. Тя аргументира тезата си като посочи, че той има сериозен дипломатически стаж и от 1992 г. в българската политика. Досега обаче най-високата му позиция във властта е била на ниво зам.-министър.
„Заемаше тази позиция при кабинета на Костов, при Николай Младенов също. Райков е с комунистически произход, но с много десни убеждения. Неговият баща е бил разузнавач”, коментира още Велева.
Според социалния антрополог Харалан Александров дипломатът ни във френската столица е „равно отдалечен или по-скоро равно приближен” до политическите играчи у нас и в този смисъл изборът му за служебен премиер е добър.
„Това е ново лице, не е бил натрапван, затова този човек има шанс. Естествено ще се появи някаква конспиративна теория и за него. Истината е обаче, че в момента България функционира „на системи” – това са парите от ЕС. Затова такъв човек, дипломат от сърцето на Европа, би бил от полза, защото ние имаме нужда от този поток от средства”, каза още Александров.