Промените в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, предложени от Яне Янев и група депутати, вече минаха на първо четене в Народното събрание. Според председателя на Сметната палата Валери Димитров обаче тези промени не са обмислени. "Не са включени управителите на фирми с държавно и общинско участие, като например НЕК", обясни той в ефира на bTV.
Проблемът на този закон е, че липсва принципна основа. "Предлагат се оттук-оттам някакви лица, без да има ясни критерии", смята още Димитров. Той поясни, че в момента Сметната палата проверява доходите на 15 хил. лица.
Един от вносителите - депутатът Емил Димитров, избран от листата на РЗС, обясни, че целта на промените е да станат ясни приходите на ръководителите на монополите, които оперират на държавно регулиран пазар, сред които на електроразпределителните дружества, ВиК дружествата, топлофикационните дружества и компаниите, които доставят газ на домакинствата.
"Така ще постигнем цялостното откриване на монополите", смята вносителят.
Проверка трябва да бъде извършена още и на политиците - бившите и настоящи европейски комисари и европейски депутати, както и на членовете на ръководствата на партиите и кандидатите за депутатите, предвиждат още промените.
Доходите и имуществото си ще трябва да декларират още и неправителствените организации, които работят в обществена полза и получават финансиране от държавата.