fallback

ТЕЦ-овете са изключени от енергийния микс заради ниското потребление на ток

Топлата зима намали потреблението на електричество не само у нас, но и в региона, което намали и износа на енергия

07:54 | 04.03.13 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Топлото време намали потреблението на електричество както в страната, така и в региона. По тази причина се налага и промяна в енергийния микс, съобщи в ефира на bTV директорът на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Иван Йотов.

По негови думи изключени от системата са трети, четвърти и пети блок на ТЕЦ "Марица Изток" 2, втори блок на AES "Гълъбово", както и два блока в "КонтурГлобал". Извън системата са и останалите ТЕЦ-ове - Бобовдол, "Брикел" и Димитровград.

"Имаме съвсем различен тип криза - досега винаги е била на недостиг на електричество, а сега е на излишък на електроенергия", коментира още директорът на ЕСО. Той допълни, че в момента операторът поддържа т.нар. "студен" резерв в ТЕЦ-овете и плаща средства за това, но не може да се ангажира дали ще има съкращения на миньори и дали те ще получат заплатите си в следващите месеци.

В момента в микса остават АЕЦ "Козлодуй" и електроенергията от възобновяеми източници. Т.нар. "зелени" мощности са с едни от най-високите цени, но по закон не могат да бъдат изключвани от системата, допълни още Йотов. Изграждането на тези мощности е задължение на България по европейските директиви. След спирането на мощности в ТЕЦ-овете и миньорите излизат на протест. Опасявайки се от предстоящи съкращения, членовете на Федерацията на независимите синдикати на миньорите планират митинг пред ДКЕВР във вторник, обяви синдикалистът Валентин Вълчев пред bTV.

По думите на Валентин Вълчев само в Западна България има около 5000 миньори, а в съпътстващи дейности около предприятията им са заети още 30 000 души, които също ще бъдат повлияни от спирането на работата.

Синдикалистът информира още, че КНСБ вече е внесла предложения в енергийния регулатор за понижаване на цената на тока чрез отпадане на таксата за зелена енергия, за кафява енергия от когенерациите, както и таксата износ, която е прекомерно висока, въпреки че отива в НЕК.

По данни на Вълчев тази такса в България е 17,52 евро, докато в Турция е 3 евро, в Румъния – 10 евро, а в няколко европейски държави е нулева. Според него, ако тази такса отпадне, произведената в България електроенергия ще бъде по-конкурентна на международния пазар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:24 | 13.09.22 г.
fallback