Политиците не разполагат с магическа пръчка, с която да направят хората богати от днес за утре. Поради тази причина трябва да се работи с ясни приоритети и програма, която да доведе до постепенно подобряване на живота на хората. Това заяви в обръщението си към нацията президентът Росен Плевнелиев.
Днес той посочи 12 май като най-подходяща дата за провеждане на предсрочните парламентарни избори. В своето обръщение към нацията президентът призова политическите партии за ясни обещания за изборите и тяхното изпълнение.
„Депутатите не работят за кръгове, а за държавата“, заяви още президентът и припомни, че хората не вярват на политиците, че могат да се преборят с корупцията. При въвеждането на електронно гласуване няма да говорим за „мъртви души“ в избирателните списъци, обяви още той.
Протестиращите показаха, че има гражданско общество и искат да ги управляват честни хора, да не ги лъжат и да живеят добре. „Демокрацията в Европа е свързана и с представата за добър живот“, заяви президентът в своето обръщение към нацията. Богатството обаче не се постига с магическа пръчка, а с работа и инвестиции, допълни още той.
„Гражданите ни подадоха ръка и нека да я поемем“, призова още той и допълни, че трябва да има прозрачни институции и регулярен контрол върху тях. Институциите трябва да работят открито и това е новото, което искат гражданите днес. Те протестират срещу липсата на прозрачност и задкулисието, коментира президентът и допълни, че исканията са много разнообразни и противоречиви.
За кого бихте гласували на предсрочните избори?
„Хората трябва да имат свободата на избор на доставчик“, обясни президентът.
Важно е да има инфраструктура, но по-важно е какво се случва в училищата, какви ценности се възпитават, затова и трябват мерки срещу демографската криза, реформа в здравеопазването и мерки за свободна, открита конкурентна среда, която ще доведе до инвестиции и заетост, заяви Росен Плевнелиев.
По негови думи в момента се пристъпва към създаване на служебно правителство, което ще гарантира експертност без да бъде обръщано внимание на политическа принадлежност. Към министър председателя ще бъде създаден граждански борд, който да следи неговата работа.
„Ще обърнем поглед към малките и средните предприятия, ще работим с ЕК за европейските фондове, ще изготвим план за електронното правителство, бюджетът на държавата ще се изпълнява стриктно, както е заложено и пенсиите ще бъдат увеличени от 1 април“, даде насоките на служебното правителство Росен Плевнелиев.
Според президента сега не е време за прибързани решения и оценки по отношение на исканията на гражданите. Той подкрепи тези искания на протестиращите, но и призова да покажат своето демократично поведение.
„Пред очите на целия свят се гори знамето на ЕС и Конституцията. Добре е преди да я горим, да я прочетем“, смята още Плевнелиев.
Това Народно събрание в останалите дни трябва да се фокусират върху спешните мерки и да направи възможно за намалява на цената на тока, опазване на природните богатства.
„Добре би било да се приеме Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, по който има съгласие на гражданското общество“, заяви още той и препоръча още да бъдат приети промени в кодекса за социалното осигуряване и редица още закони, касаещи сигурността.
През годините на прехода България премина през няколко кризи, но нашата история не е в последните 23 години. „Имали сме периоди на забрана партии, 23 Велики народни събрания, суспендиране на Конституцията и редица други политически кризи“, припомни още Плевнелиев.
Правителства са падали досега и ще продължат и в бъдеще, а гражданите ни посочиха пътя, допълни още президента. Имаме исторически шанс да върнем доверието, да се променим и исканията са една здрава основа, на която да стъпим и вървим напред, смята Плевнелиев.
„Ако всички действаме солово, няма да има хор“, заяви в заключение президентът Росен Плевнелиев и призова за единство.