fallback

ЧЕЗ настоява за разбиване на монопола по цялата верига

България е единствената страна в ЕС, в която още няма функциониращ либерализиран енергиен пазар, се казва в изявление на концерна

13:35 | 22.02.13 г. 20
Автор - снимка
Създател

ЧЕЗ Груп е на българския енергиен пазар от края на 2004 г. Снимка: компанията

Чешката енергийна компания ЧЕЗ намира за необяснимо стартирането на процедурата по отнемане на лицензиите на двете ѝ дъщерни дружества в България - „ЧЕЗ Електро България” АД и ЧЕЗ Разпределение България” АД.

„Ние ще направим всичко необходимо в законоустановения срок и по законоустановения начин, за да докажем, че няма основания за подобни действия. Спазвали сме, спазваме и ще продължим да спазваме всички закони в държавата. Искаме да продължим да работим, да подобряваме обслужването на клиентите и да осигуряваме качествено електроснабдяване за хората от Западна България. Искаме да продължим да работим с общините за подобряване на комуникацията с клиентите и да бъдем по-близо до проблемите на хората. Разбираме нашата отговорност и сме отворени за диалог в интерес на обществения консенсус“, се казва в изявление на компанията, подписано от регионалния мениджър Петър Докладал.

По думите му България е единствената страна в ЕС, в която все още няма функциониращ либерализиран енергиен пазар. Верният път за постигане на по-добри условия на електроснабдяването според него е отварянето на пазара и разбиването на монополния модел по цялата верига. „Така хората ще могат да избират своя доставчик по това, което предлага, и ще могат да го сменят, когато са недоволни от него. Това е най-добрият начин на регулация“, допълва Докладал.

Според него цените трябва да са образувани по един напълно прозрачен и видим за обществото начин, а хората да имат право да знаят за какво и на кого плащат, как се формират цените и кой е отговорен за тях. „По този начин ще се избегнат всякакви спекулации, създаващи напрежение и несигурност“, пише още мениджърът.

По думите му обществото трябва да участва легитимно в процеса на ценообразуване, за да е информирано и да има спокойствието, че всичко е законно, справедливо и в негов интерес. „Всичко, което правим е видимо и прозрачно, защото е свързано с електроснабдяването на домакинствата, бизнеса и институциите в Западна България“, допълва Докладал.

Преди дни компанията напомни, че от започването на дейността си в България в началото на 2005 г. до момента е инвестирала в страната над 1,7 млрд. лева. В тази сума са включени 1,1 млрд. лева, инвестирани в закупуването на електроразпределителната мрежа на Западна България и ТЕЦ „Варна“, както и 650 млн. лева за обновяване, модернизиране и разширяване на мрежата и подобряване на обслужването. За последните осем години дружествата на ЧЕЗ са платили данъци за 429 млн. лева, а през 2010 г. акционерите са одобрили плащането на дивидент на българската държава в размер на 41 млн. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:15 | 11.09.22 г.
fallback