IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

FT: Кабинетът "Борисов" стана жертва на икономиите

Заплатите в България са най-ниските в ЕС, припомня още британското издание в обширен коментар за оставката на правителството

17:52 | 21.02.13 г. 13
<p>
	Бойко Борисов беше изпратен от привърженицина ГЕРБ, събрали се пред Народното събрание. Снимка: БТА</p>

Бойко Борисов беше изпратен от привърженицина ГЕРБ, събрали се пред Народното събрание. Снимка: БТА

Оставката на българското правителство след съпроводени с насилие протести е предупреждение за други европейски страни.

Въпреки признаците, че най-тежките проблеми в еврозоната и свързаната с тях криза може би са отминали, социалните размирици в Европа в момент, когато тя страда от слаб растеж, могат да се разразят с достатъчна сила, за да свалят дори правителствата на държави, които не са пряко засегнати от кризата, пише британският в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Десноцентристкото правителство на Бойко Борисов е разглеждано като поредната жертва на икономиите. България обаче не е подложена на особено строги мерки за икономии в смисъл на болезнено затягане на бюджета. За разлика от своите съседи Гърция, Румъния и Сърбия, тя не е изпаднала в нужда от международно спасяване.

Безработицата в България е 12 процента и, макар да расте, не е висока в сравнение с тази в други европейски държави. Както отбелязва един пазарен анализатор, държавните й финанси са отлични. Доскоро страната се гордееше като остров на сравнителна икономическа стабилност на Балканите.

Но масовите протести напоследък избухнаха заради неспособността на правителството да постигне ръст в производството и заплащането на труда. Заплатите остават най-ниските в ЕС. Тлеещото разочарование от политическия елит, смятан за корумпиран и обслужващ собствените си интереси, избухна, след като месечните сметки за електричество скочиха до 100 евро при средна месечна заплата от 387 евро.

Борисов заслужава уважение за това, че подаде оставка, без да рискува по-нататъшно насилие. При положение, че сега вероятно ще има предсрочни избори, всички партии би трябвало да се ангажират да се придържат стриктно към правилата.

Предизвикателствата за конституционния ред и демокрацията, каквито имаше в Румъния след протести, довели до промяна във властта миналата година, трябва да бъдат избегнати. След като обаче и двете основни политически сили не се ползват с особена обществена подкрепа, има опасност радикалните партии да бъдат печелившите в един разпокъсан парламент.

Главната тема на изборите ще бъде намирането на начини за намаляване на енергийните разходи. Но една от поуките от падането на правителството е, че който и да дойде на власт, ще трябва да удвои усилията за справяне с корупцията, която може би допринася за тези големи разходи. Борисов дойде на власт през 2009 г. именно с това обещание, но напредъкът бе бавен.

Друга поука е, че въпреки цялото съсредоточаване на ЕС върху фискалната дисциплина, растежът има значение. България покрива маастрихтските критерии за членство в еврозоната, обвързала е своята валута с еврото от 1997 г. и избегна дълговата криза. Но това не печели гласове. Това е поука, която могат да изпитат на гърба си дори правителствата на по-богати страни, отбелязва "Файненшъл таймс".

Още новини от България можете да намерите в Dnes.bg

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 10
IvoDim
преди 11 години
Момченца, аре моля флудването и хейтърствуването другаде...тук е сериозен сайт, а не място от типа на дир.бг където е направо шизофрения...така че аре усвет. Първоначално мислех да обяснавам, но прегледах регистрацията на albobo76, предполага че е от платените хейтъри...Мобе малко по-интелигентен да речем срудент по икономика...*** искаме малко спкойствиеТака че моля малко спокйс
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 3
biserz
преди 11 години
Прав си - само дето не забелязах опити да се справят с корупцията...Ако разгонването на конкуренти (доскорошни приятели на Борисов) като Трактора е опит за справяне с корупция, добре. Но защо разгони фамилията на малкия частен бизнес (не говоря за тоя, който разчита на обществените поръчки)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 7
albobo76
преди 11 години
Толкова глупости събрани на едно място отдавна не бях чел. "България обаче не е подложена на особено строги мерки за икономии в смисъл на болезнено затягане на бюджета. За разлика от своите съседи Гърция, Румъния и Сърбия..." - България е подложена на строги икономии вече 15 г. от въвеждането на валутния борд. Безработицата в България е 12 процента и, макар да расте, не е висока в сравнение с тази в други европейски държави." - реалната безработица е поне двойно по-висока, а сред младите - под 30 г. - е тройно по-висока. "Доскоро страната се гордееше като остров на сравнителна икономическа стабилност на Балканите." - когато си паднал на дъното, межеш да си стоиш там много стабилно, дълго време. "една от поуките от падането на правителството е, че който и да дойде на власт, ще трябва да удвои усилията за справяне с корупцията..." - който и да дойде на власт, няма дори да се опита да се справи с корупцията, защото ще му се случи това, което се случи на досегашното правителство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още