IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

FT: Кабинетът "Борисов" стана жертва на икономиите

Заплатите в България са най-ниските в ЕС, припомня още британското издание в обширен коментар за оставката на правителството

17:52 | 21.02.13 г. 13
<p>
	Бойко Борисов беше изпратен от привърженицина ГЕРБ, събрали се пред Народното събрание. Снимка: БТА</p>

Бойко Борисов беше изпратен от привърженицина ГЕРБ, събрали се пред Народното събрание. Снимка: БТА

Оставката на българското правителство след съпроводени с насилие протести е предупреждение за други европейски страни.

Въпреки признаците, че най-тежките проблеми в еврозоната и свързаната с тях криза може би са отминали, социалните размирици в Европа в момент, когато тя страда от слаб растеж, могат да се разразят с достатъчна сила, за да свалят дори правителствата на държави, които не са пряко засегнати от кризата, пише британският в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Десноцентристкото правителство на Бойко Борисов е разглеждано като поредната жертва на икономиите. България обаче не е подложена на особено строги мерки за икономии в смисъл на болезнено затягане на бюджета. За разлика от своите съседи Гърция, Румъния и Сърбия, тя не е изпаднала в нужда от международно спасяване.

Безработицата в България е 12 процента и, макар да расте, не е висока в сравнение с тази в други европейски държави. Както отбелязва един пазарен анализатор, държавните й финанси са отлични. Доскоро страната се гордееше като остров на сравнителна икономическа стабилност на Балканите.

Но масовите протести напоследък избухнаха заради неспособността на правителството да постигне ръст в производството и заплащането на труда. Заплатите остават най-ниските в ЕС. Тлеещото разочарование от политическия елит, смятан за корумпиран и обслужващ собствените си интереси, избухна, след като месечните сметки за електричество скочиха до 100 евро при средна месечна заплата от 387 евро.

Борисов заслужава уважение за това, че подаде оставка, без да рискува по-нататъшно насилие. При положение, че сега вероятно ще има предсрочни избори, всички партии би трябвало да се ангажират да се придържат стриктно към правилата.

Предизвикателствата за конституционния ред и демокрацията, каквито имаше в Румъния след протести, довели до промяна във властта миналата година, трябва да бъдат избегнати. След като обаче и двете основни политически сили не се ползват с особена обществена подкрепа, има опасност радикалните партии да бъдат печелившите в един разпокъсан парламент.

Главната тема на изборите ще бъде намирането на начини за намаляване на енергийните разходи. Но една от поуките от падането на правителството е, че който и да дойде на власт, ще трябва да удвои усилията за справяне с корупцията, която може би допринася за тези големи разходи. Борисов дойде на власт през 2009 г. именно с това обещание, но напредъкът бе бавен.

Друга поука е, че въпреки цялото съсредоточаване на ЕС върху фискалната дисциплина, растежът има значение. България покрива маастрихтските критерии за членство в еврозоната, обвързала е своята валута с еврото от 1997 г. и избегна дълговата криза. Но това не печели гласове. Това е поука, която могат да изпитат на гърба си дори правителствата на по-богати страни, отбелязва "Файненшъл таймс".

Още новини от България можете да намерите в Dnes.bg

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 0 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Западните медии не са по добри от нашите. И те се ползват за пропаганда. Понеже в Европа основен конфликт е "да харчим срещу кризата" - "да спестяваме срещу кризата" - сега ползват станалото тук като пионка в играта си. Но станалото не е нито едното от двете. Станалото тук датира още от 89-та година. И то с голямо натрупване. Хората на запад дори малко не се интересуват от нас като нация, за тях е важен интереса, който извличат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 3
biserz
преди 11 години
Тъй като аз съм проблемния с коментар 2... Нещо математиката ти куца - не си спомням откога съм регистриран, но не е от месец...не е и от година...Сори. Истината е, че отдавна искам да емигрирам или по-точно откакто видях какво беше избрано...на последните избори. Мои приятели го направиха - аз явно съм по-страхлив...Прав си, че не трябва да плачем, но няма да престана да наричам нещата с истинските им имена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 2
biserz
преди 11 години
Това е поредната фалшификация, която медиите изфабрикуваха - че Борисов е "жертва" на високите сметки на своите граждани...и затова ни пускат по пързалката с угнетяващо тъжни рефрени, а телевизията - с минорна музика с последните "сълзливи" кадри от ОСТАВКАТА...Не сме ли ние тия, които платиха високите сметки, а не Борисов? И не заслужаваме ли ние състрадание, а не другарят, който е начело на Политбюро, както и да се казва той? Медиите НЕ са изразител на обществения интерес...те го интепретират
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 1
george_tn
преди 11 години
Аз също смятам, че тонът ти не е добър. Изказа ти демонстрира самочувствие на безсмъртен и вечно обезпечен, което също дразни.Регистрациите са отворени за всички.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 5
IvoDim
преди 11 години
Ок, раздразнението ми беше продиктувано от пост 2. (регистриран преди месец, постове само по политически теми, злободневни) .А колкото до спазването на добрия тон? Кое е лош тон? А и кой си за да ми казваш кой тон е добър.И още ако в емиграция ви е скъпо. Ами станете шефове на газпром...Или BMW...Още съдбата на давещия се е предимно в ръцете на самия давещ се!Иначе, влошаването въпреки QE3 и т.н. май дойде по-бързо от очакваното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
Казваш, виолата по-дълго време гори. Но и по-висока температура развива. За контрабасът пък да не говорим. То в тоя пожар май са застъпени всички инструменти. И който не изгори от икономии, ще изгори от това, че не е правил икономии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 1
trendline
преди 11 години
Тук във форума не се нападаме а обменяме мнения.Така че моля спазвай добрия тон!Мави, прав си и в емигрантството вече парите са малко. Ако живееш като скот, с лишения (мизерия) може да ти останат пари за България.Отдавна пиша , че западния капитализъм е изчерпан като модел през 80-те и ги спаси до сега лесните заеми и завземането на пазарите на Източна Европа и в частност пазарите на които ние продавахме.Пожарникарите имат лаф "По какво се различава виолата от цигулката..... Виолата гори по - дълго време"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 11 години
Пич, вече и емиграцията не помага - нема къде! Навсякъде започва да се разпада къщичката, само дето по-богатите замъци падат по-бавно, уж по не им личи...Гледай в Италия какво ще стане скоро...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 6
IvoDim
преди 11 години
Определено и на мен ми е писнало от плакане, всички плачат. Че, като е толкоз зле емигрирайте....бе!Иначе издънката фундаментално беше в желанието да се поддържа ниска инфлация с учебникарското потискане на доходите, в период когато ФЕД (все пак момчетата до момента са пуснали около 5 трлн) нагнетява доларова инфлация, която в крайна сметка удря и тук, малко по- късно но удря, и тъй като ние нямаме суверенитет по-отношение на валутата...дълга и широка...вижте скърцането на меркел в отговор на минутите на фед от вчера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 4
eldred
преди 11 години
България била жертва на строги икономии от 15 години. Явно представата на българина е, че ако правителството не раздава пари на ляво и на дясно това са строги икономии. От въвеждането на валутния борд България харчи толкова колкото изкарва. А някакви конкретни доказателства, че безработицата била двойно, че и сред младите тройно по-висока имаш ли или това си е типичното българско реване и жалване.Колкото до правителството то стана жертва на вендетата си срещу малкия бизнес. Ако не го мачкаха така упорито щяхме да имаме намаляваща безработица и растящи заплати и шепа протестиращи нямаше да са в състояние да бутнат правителството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още