С 209 гласа "за" оставката на Бойко Борисов беше приета. Против се обявиха петима депутати, а едни се въздържа. Депозираната оставка беше приета след продължителни дебати. "Благодаря, че приехте депозираната от нас оставка", заяви след гласуването премиерът Бойко Борисов. Той влезе в залата броени минути преди вота след като не се появи на дебатите.
"Ние винаги сме били хората на реда и всеки, който започне да прави каквото и да било свързано с обществения ред, ще бъде считан за провокатор. Приказките, че ще се ходи на протест на „Позитано” (където е централата на БСП – бел. ред) са провокация", заяви Борисов по повод информацията за платени протести в подкрепа на премиера.Заседанието на Народното събрание беше открито точно в 9 часа от председателя Цецка Цачева с точка 1 - гласуване на оставката на прабителството на Бойко Борисов. Оставката беше гласувана в присъствието на повечето министри.
До гласуването в Народното събрание се стигна след като премиерът Бойко Борисов изненадващо подаде оставка в сряда (20 февруари). В началото на заседанието целият състав на правителството беше в Народното събрание, но вместо да бъдат гласувани персонални промени, както беше по програма, в крайна сметка беше депозирана оставката на това правителство.
Сега главната роля е на президента, който ще даде нов мандат на ГЕРБ, а след това и на следващата политическа сила в Народното събрание ("Коалиция за България"), за сформиране на ново правителство. При отказ на двете политически сили, какъвто вече беше деклариран, Росен Плевнелиев ще може сам да посочи парламентарно представена партия, която да се опита да сформира кабинет в рамките на 41-то Народно събрание.
При връщането и на трите мандата, този парламент ще се разпусне и ще се пристъпи към избор на служебно правителство, което да подготви страната за провеждането на нови избори. Датата на изборите ще бъде определена с акт на президента. Премиерът Бойко Борисов вече обяви, че няма да участва във формирането на служебен кабинет. Опозиционните партии също поеха курс към предсрочни избори. БСП и ДПС декларираха, че няма да поемат отговорност за съставянето на кабинет в рамките на този парламент. От ДПС поискаха предсрочните избори да се проведат на 28 април. Засега единствен лидерът на РЗС Яне Янев смята, че е готов за премиер, а вчера намекна, че е възможно да възстанови парламентарната си група.