В текста на договора за приватизация на електроразпределителните мрежи от страна на EVN няма „гарантирана печалба“ или „гарантирана норма на възвращаемост“. Това гласи официалното изявление на компанията по повод протестите срещу високите сметки за електричество.
От компанията обясняват още, че през настоящия ценови период (юли 2012 – юли 2013) 5,7% от сметката, заплащана от клиентите, отива за EVN България. Преди дни от ЧЕЗ пък коментираха, че около 9% остават за дружеството от сметките на потребителите.
Заради високия интерес EVN публикува договора, с който са придобили правото да закупят мрежите у нас в края на 2004 година. Същото направиха и от чешката ЧЕЗ, която отговаря за електроразпределението в Западна България.
„Често цитираната гарантирана норма от 16% за първите три години не е включена в договора. В регулаторната рамка на тогавашния регулаторен период, определен преди приватизацията от 2005 година, е предвидено да има възвръщаемост от 16% за първите три години“, се казва още в съобщението на австрийската компания.
Регулаторът обаче не е одобрил разходите на EVN в техния пълен размер, така че реалната норма на възвръщаемост е средно 5,85%, обясняват още от дружеството. По техни оценки средната капиталова норма на възвращаемост в региона е около 8%.
От влизането си в България EVN инвестира 1,1 млрд. лева в инфраструктура, клиентско обслужване и ефективност. „Целта ни винаги е била намаляване технологичните загуби“, коментират от компанията и допълват, че за последните седем години технологичните разходи са намалели с 5 на сто.
Комисията за борба с корупцията по високите етажи на властта единодушно е взела решение за осигуряване на публичен достъп до договорите за приватизационна продажба на акции на енергоразпределителните дружества и на документи, показващи следприватизационния контрол, осъществяван от институциите, съобщава агенция „Фокус”. Председателят Яне Янев заяви, че договорите ще бъдат качени на сайта на Народното събрание.