„Булгаргаз“ се готви за експанзия на газовите пазари, стана ясно по време на първата регионална газова конференция, която се проведе в София. Основната тема беше либерализацията на газовите пазари и перспективите за развитие.
Директорът на газовата компанията Димитър Гогов обясни, че няма да създава пречки пред либерализацията, но ще се бори „със зъби и нокти“, за да запази дела си на пазара. Пред Investor.bg той поясни, че е в процес на преговори за покупка на газ от консорциума „Шах Дениз II”. Става дума за 16 млрд. куб. метра газ годишно, които остават след доставката на точката за Азербайджан и Грузия. 6 млрд. куб. метра вече са договорени.
В момента консорциумът води преговори с определен брой компании и една от тях е „Булгаргаз“ за останалите количества.
Що се отнася до клиентите, на които компанията би могла да продава газ, Гогов уточни, че такива ще бъдат търсени след реализацията на газовите връзки със съседните страни – Сърбия, Румъния, Гърция, Турция или Македония. „На първо място обаче е гарантирането на интересите на българските потребители“, допълни той. От неговите думи стана ясно още, че преговорите с консорциума „Шах Дениз II” ще продължат независимо кое трасе изберат те за пренос на газ от Каспийския регион към Европа.
По-рано икономическият министър Делян Добрев обясни, че „Набуко Запад“ е по-добрата алтернатива за България. В същото време дори и да бъде избрана алтернативата ТАР, пак ще можем да получаваме газ, но през системна връзка с Гърция.
Добрев коментира още, че България работи активно „Шах Дениз II” да избере „Набуко Запад“. „Смятам, че позитивите на този проект са, че по него има силно политическо съгласие и е проект от национално значение за всички държави, през които ще мине“, коментира Добрев и допълни, че тръбите на „Набуко“ ще докарат газа до „сърцето на Европа“ и ще има по-голям пазар на суровината. „ТАР се движи по периферията“, смята още той.
Що се отнася до отварянето на пазарите Гогов не отрече, че те ще доведат до по-силна конкуренция, но допълни, че цената не винаги зависи от наличието на повече играчи на пазара. „Цената се определя от пазара, а в България има по-голямо търсене, отколкото предлагане“, допълни още шефът на „Булгаргаз“.
По негови думи в редица сектори в Европа се вижда, че не винаги противопоставянето на големите играчи е доброто решение за либерализация на пазара. „Самият консорциум „Шах Дениз II” е пример за това как се обединяват големи компании и интересите на всички се запазват“, обясни още Гогов.
В някои страни от Европа се водят разговори цената на природния газ да се освободи от петролните индекси, обясни Иванка Диловска от Института за енергиен мениджмънт. Използват се цените на spot-пазарите. Това вече е въведено във Франция, където 80% от цената се определя от пазарите. Предстои подобна промяна да бъде направена и в Белгия.